Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

S novým rokem i nové cíle

S novým rokem i nové cíleRok 2017 skončil a vládu převzal rok nový. S ním přichází období bilancování věcí minulých a plánování věcí budoucích. Co vše bys rád/a změnil/a a jakých cílů chceš dosáhnout? Jak pracovat na jejich splnění?

3. 1. 2018

Se začátkem nového roku nastává i období hodnocení toho minulého, to asi znáš ze své vlastní zkušenosti. Přemýšlíš o tom, co ti loňský rok dal i vzal, co jsi udělal/a dobře a co špatně, nebo v čem jsi se změnil/a. Jenže to není vše. Spolu s tímto bilancováním totiž mnohdy začínáš řešit i věci budoucí.

Změny k lepšímu

Jak sis jistě už párkrát ověřil/a, při tomto novoročním plánování býváš zpravidla velmi optimistický/á. Jsi odhodlán/a spoustu věcí, co jsi nedodržoval/a, začít dodržovat, dělat vše pečlivěji a důkladněji, prostě být zkrátka lepší. To je jistě chvályhodné.

Jenže co když nemáš tolik trpělivosti a odhodlání, abys své velké cíle a změny dodržel/a? Ne každému se to podaří. Co s tím?

Vše v mezích

Je tu spousta těch, kteří si na začátku roku řeknou, že v druhém pololetí chtějí mít na vysvědčení z matematiky místo 4 jedničku nebo potřebují shodit 20 kg. Někteří se chtějí rovnou dostat na post vysoce postaveného manažera s vysokými příjmy, a to bez jakýchkoliv zkušeností. Pokud i ty patříš mezi ně, pak tě musíme rovnou zklamat a nechat tě přistát nohama na zemi. To nejsou cíle krátkodobého charakteru. Tyto cíle je nutno si stanovit v rámci delšího časového horizontu.

Jestliže totiž chceš dosáhnout nějakých změn či cílů, je nutné si uvědomit, že je zapotřebí si je stanovit reálné, kterých můžeš dosáhnout.

Protože v případě, že při jejich plnění dosáhneš určitých mezistupňů, nakopne tě to a v jejich plnění budeš pokračovat dále. Naopak když v půlce roku uvidíš, že z matematiky stále sbíráš špatné známky či jsi nezhubl/a ani kilo, absolutně tě to demotivuje a ty buď (v lepším případě) svůj cíl výrazně snížíš (bude ti stačit 3 s odřenýma ušima nebo úbytek na váze 5 kg), nebo rovnou odložíš. A s tvými cíli bude amen.

Motivuj se

Máš-li však nyní na začátku roku opravdu velké oči a výše uvedené příklady novoročních cílů jsou jen špičkou na tvém seznamu, nezbývá nám, než ti popřát mnoho úspěchů při jejich zdolávání. A přidáme k tomu i jednu radu. Tedy pro ty z vás, kteří se bojí, že nemají natolik pevnou vůli, aby dotáhli věci do konce.

Něčím se motivuj (nebo se nech motivovat od rodičů).

Například se s nimi domluv (samozřejmě v rozumné míře), že pokud si výrazně zlepšíš svůj školní prospěch, koupí ti tvé vysněné in-line brusle, nový telefon a podobně. Nebo ti na to alespoň přispějí.

Uvidíš, že když budeš mít před sebou tuto vidinu, hned ti půjde mnoho věcí snáz a s větším odhodláním. Hodně štěstí.

 

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
22.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - Den otevřených dveří
Základní škola COMPASS
Praha 4 - Kunratice
23.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - VŠE se prezentuje na veletrhu Gaudeamus Brno 2018
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.