Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Samostatná práce či práce ve skupinách?

Samostatná práce či práce ve skupinách?Ve škole tě prozatím asi vedou spíše k individuální práci. Co ti ale vyhovuje více? Samostatná práce, či spolupráce s ostatními spolužáky?

12. 12. 2017

Možná jsi individualista a preferuješ svoji samostatnou práci, za kterou jsi odpovědný/á jen ty sám/sama, možná jsi ale spíše týmový hráč. Je jasné, že každému vyhovuje něco jiného. Ovšem v případě, kdy bys raději volil/a druhou možnost, v dnešním školství ti zatím tolik není přáno. To je totiž stále  zaměřeno na individuální práci než na tu týmovou.

Jsme průměrní

Přesto, že umět spolupracovat s ostatními žáky či studenty (případně v budoucnu s kolegy) je v dnešní době velmi důležité a nezbytné, naše republika v tomto ohledu si zvláště dobře nevede. Stále mnohonásobně převyšuje vedení žáků k samostatné práci oproti umění spolupracovat i s ostatními, umět se s nimi dohodnout nebo řešit hromadně problémy.

To ostatně dokazují i výsledky mezinárodního dotazníkového šetření OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), kde se Česká republika umístila na 23. místě (z více než 50 zemí). Není to tedy sice úplný propadák, ale ani žádný zázrak, zkrátka takový průměr.

Přitom z hlediska budoucího uplatnění je budování kvalitní spolupráce daleko přínosnější, než osamocené hledání potřebných informací a různých řešení.

Dosažení lepších výsledků

Vzhledem k tomu, že nyní většina studentů napříč testovanými skupinami prokázala, že má pozitivní vztah k týmové práci (asi 90 % patnáctiletých žáků uvedla, že rádi spolupracují s kamarády), začíná se tato forma výuky pomalu, ale jistě zabydlovat i nás. V dalším šetření OECD už bychom tak mohli dopadnout lépe.

Pokud tedy k této formě budou svolní i učitelé. Ale protože i pro ně by to mělo dle ústředního školního inspektora vést k lepším výsledkům, neměli by být příliš proti tomu občas zpestřit výuku skupinovým projektem.

Kromě toho ¾ dotazovaných připustily, že týmová rozhodnutí jim připadají lepší, než rozhodnutí jednotlivců a tuto formu práce preferují. Dvě třetiny si pak myslí i to, že skupinová práce zvyšuje jejich efektivitu.

Jestliže i ty sdílíš tento názor a udělala by ti změna v tomto směru radost, můžeš doufat, že zrovna tví kantoři budou této formě nakloněni. Zatím totiž záleží především na nich, jak si práci v hodinách zorganizují.

Celkem pozitivní ale je, že dle průzkumu provádí desetiminutové až dvouhodinové skupinové aktivity alespoň 1x týdne 43 % českých škol a dalších 30 % se jim věnuje 1 - 3x měsíčně.

Není to sice moc, ale jak se říká, nemusí pršet, hlavně když kape. A třeba se to v brzké době uchytí natolik, že i tebe, zastánce skupinových projektů, tyto hromadné aktivity přestanou bavit a začneš toužit po samostatném referátu či seminární práci.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
22.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - Den otevřených dveří
Základní škola COMPASS
Praha 4 - Kunratice
23.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - Den otevřených dveří
23.10.2018 - VŠE se prezentuje na veletrhu Gaudeamus Brno 2018
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.