Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Scénáře pro přijímací, závěrečné a maturitní zkoušky v roce 2020

Scénáře pro přijímací, závěrečné a maturitní zkoušky v roce 2020Čekají tě letos přijímací zkoušky na SŠ nebo už dokonce závěrečná či maturitní zkouška?Potom jsi zřejmě stále nervózní z toho, jak to vlastně všechno letos dopadne. Pro tvé uklidnění však MŠMT vydalo možná řešení, jak bude vše probíhat.

6. 4. 2020

Je jasné, že současná krizová situace (nejen) v České republice zasáhla kromě tvých rodičů či prarodičů rovněž tebe. Zejména je-li zrovna tento školní rok pro tebe tím klíčovým. Ať už proto, že tě čekají přijímací zkoušky na SŠ nebo závěrečná či maturitní zkouška.

Rádi bychom tě proto uklidnili a přesně ti napsali, co a kdy bude. Jenže bohužel, ani nadále to nelze jasně stanovit. Vše se totiž bude odvíjet od toho, kdy se budeš moci opět vrátit do školy. Alespoň ti proto popíšeme, s jakými možnostmi MŠMT počítá.

Přijímací zkoušky na SŠ

Jsi-li v deváté třídě, a právě v těchto dnech tě měly čekat přijímací zkoušky na SŠ, jsi momentálně asi jako na trní. Nevíš, co a kdy bude, jak se podmínky přijímacího řízení změní či nezmění atd. A přitom jsi to už mohl/a mít za pár dní za sebou.

Jediné, co ti proto můžeme konkrétně prozradit je to, že letos bude stanoven pouze jeden termín jednotných přijímacích zkoušek (a to nejdříve 14 dní poté, co usedneš zpět do školních lavic), a že obsah a forma přijímací zkoušky se nemění. Stejně tak zůstanou beze změny i kritéria přijímání stanovená ředitelem školy.

Jestliže pak na tvé vybrané škole měla proběhnout i školní část přijímací zkoušky, bude její termín stanoven ředitelem školy v souladu s harmonogramem, který určí MŠMT.

Pečlivě proto sleduj webové stránky školy, kde se jistě zavčas dozvíš více.

Závěrečné a maturitní zkoušky

Čeká-li tě však již závěrečná nebo maturitní zkouška, pak na tom budeš o týden lépe. Tyto zkoušky se totiž budou konat nejdříve 21 dní poté, co se obnoví školní výuka.

V jejich případě pak ale existují 2 různé scénáře – podle toho, zda se školy otevřou do 1. června 2020 či nikoliv. Pokud ano, zkoušky budou probíhat podobně jako jiné roky, jen ve zjednodušené formě. Ze společné části maturity bude vypuštěna písemná část z českého a cizího jazyka. Jestliže se ale školní docházka do 1. června neobnoví, maturitní (příp. závěrečné) vysvědčení ti bude vystaveno na základě tvých studijních výsledků za poslední 3 vysvědčení.

Pokud jsi pak v posledním ročníku v pololetí neprospěl/a, bude ti umožněno komisionální přezkoušení. Po jeho úspěšném absolvování získáš maturitní (závěrečné) vysvědčení také.

Jak tedy vidíš, existuje i náhradní řešení. Což by tě mělo alespoň částečně uklidnit.

A i když ti tento scénář možná připadá daleko lepší a jednodušší, vezmi v potaz, že na rozdíl od jiných ročníků se budeš muset na zkoušku dospělosti připravovat prakticky sám/sama. Proto samostudium v žádném případě nepodceňuj a nikterak se neulejvej!

I když bys totiž nakonec dostal/a maturitní vysvědčení dle prospěchu, získané vědomosti upotřebíš u přijímacích zkoušek na vyšší či vysoké školy. Rozhodně se ti tedy neztratí!

Držíme pěsti a přejeme hodně štěstí a zdraví.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
20.10.2020 - Den otevřených dveří
22.10.2020 - Den otevřených dveří
22.10.2020 - Den otevřených dveří
23.10.2020 - Den otevřených dveří
24.10.2020 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.