Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Školní praxe. Co si o nich myslíš a co od nich očekáváš?

Školní praxe. Co si o nich myslíš a co od nich očekáváš?Čeká tě během studia odborná praxe? Nevíš, jak bude probíhat a zajímají tě tedy názory těch, kteří je už absolvovali?

17. 10. 2018

Ať však zjistíš cokoliv, nezapomeň vzít v potaz, že každá školní praxe se výrazně liší. I proto se rozhodli zástupci z České středoškolské unie zmapovat současnou situaci pomocí dotazníků.

Možná jsi nenáročný/á a od své školní praxe příliš neočekáváš. Bereš ji jako vítanou ulejvárnu od učení. Možná jsi ale naopak ambiciózní a cílevědomý/á a právě na této stáží hodláš získat co nejvíce znalostí a zkušeností. V případě, že patříš do druhé kategorie, snaž se vybrat takovou firmu, kde tě pustí k pořádné práci.

Nejsi otrok

Jak totiž uvedli ve výše zmíněních dotaznících mnozí studenti, hodně firem využívá studenty na praxi jako holky pro všechno a nechávají je zadarmo dělat věci, které s jejich oborem vůbec nesouvisejí. Jako třeba kopírování či skenování různých spisů. A to by tě přeci nebavilo, ne? Tvým cílem je získat co nejvíce znalostí a zkušeností z oboru a trošku se v něm otrkat. Ne trávit veškerý čas mačkáním jednoho tlačítka.

Je sice možné, že si svoji praxi nebudeš moci sám/a vybrat a skončíš na určeném místě. Ovšem budeš-li si ji moci zvolit, zkus si nejprve obejít více firem a na možnosti praxe se tak poptat více. I na její náplň. Pokud se dostaneš na pro tebe vhodné místo, bude se ti na praxi více líbit a více se toho dozvíš a naučíš.

Cíle dotazníku

Hlavním cílem dotazníku vydaného ČSU přitom bylo zjistit právě vnímání relevance a přínosu vykonávané praxe. I díky němu se tak ukázaly velké rozdíly ve vykonávaných praxích.

Dalšími oblastmi zkoumání pak byly vztahy žáků a jejich supervizorů (nadřízených), výše případné hodinové mzdy, úhrada dopravy na místo praxe či účast žáků na smluvním vztahu mezi zaměstnavatelem a školou.

Špatné finanční ohodnocení

Jedním z nejproblematičtějších faktorů se přitom ukázalo finanční ohodnocení práce. Většina žáků (cca 70 %) totiž uvedla, že za svoji práci nedostala vůbec žádnou odměnu. To znamená, že i když firmě pomůžeš a případně jí přineseš i nějaký ten zisk, ty osobně z toho neuvidíš nic.

Samozřejmě to neplatí u všech zaměstnavatelů, někteří jsou solidní a i tvé práce si budou vážit a rádi ti za ni zaplatí. Nicméně je potřeba počítat s tím, že i když tvůj kamarád či spolužák má z praxe docela slušný výdělek, ty nemusíš mít vůbec nic, nebo jen pár drobných. Mezery a nejasnosti ve vyhláškách školského zákona ti totiž nedokáží zajistit jistotu a ochranu mzdy.

Ať už to ale budeš mít jakkoliv placené, nezapomeň, že v tomto případě to není to hlavní. Zde máš získat především zkušenosti a pracovní návyky. A pokud budeš velmi šikovný/šikovná, můžeš si vytvořit i důležité kontakty pro budoucí pracovní uplatnění. Nebo získat dobrou a přínosnou brigádu. Což by také nebylo marné, co myslíš?

Právní gramotnost

Jiným nedostatkem, který se díky tomuto dotazníku ukázal, je i malá právní gramotnost studentů. Praxe by tě totiž neměla připravit jen po odborné stránce, ale měla by tě provést celým pracovním procesem. Proto bude-li to možné, zapoj se i do samotného uzavírání smlouvy o praxi. I to se ti totiž co nevidět bude hodit a ty už tak budeš alespoň vědět, co vše musí smlouva povinně obsahovat a na co si v ní případně máš dát pozor.

Hlavně si ji však před podpisem pořádně pročti, ať víš, co čeho jdeš. V případě, že nebudeš něčemu z toho rozumět, raději se zeptej. Nemusíš se za to stydět, zvláště pokud je to tvoje první smlouva. Naopak tím ukážeš, že se nebojíš ptát a máš zájem se vše podstatné dozvědět.

Každopádně se ale nástupu na praxi neboj. Bude to pro tebe sice nezvyk, ale zároveň také zpestření od teoretické výuky. Navíc i kdyby se ti něco nepovedlo, nikdo ti hlavu neutrhne. A chybami se člověk učí.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
20.6.2019 - Přijímací řízení
21.6.2019 - Přijímací řízení
24.6.2019 - Den otevřených dveří
24.6.2019 - Den otevřených dveří
25.6.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.