Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Snaží se tvoje škola o lepší životní prostředí? Pak možná i ona získala ocenění Ekoškola

Snaží se tvoje škola o lepší životní prostředí? Pak možná i ona získala ocenění EkoškolaKe konci června předával státní tajemník MŠMT Jindřich Fryč spolu se zástupci dalších resortů mezinárodní titul Ekoškola. Získalo jej šedesát školních Ekotýmů z celé republiky. Nepatří mezi ně náhodou i ten tvůj?

20. 7. 2018

Pravděpodobně víš, že je zapotřebí se snažit o co nejmenší škody na životním prostředí. Jenže bohužel ne každý se podle toho chová, zejména nemá-li vytvořeny návyky ani z domu, ani ze školy. Pozitivní zprávou je, že se stále více a více škol (i ostatních institucí, firem a jedinců), o tuto problematiku zajímá a snaží se přírodu co nejvíce šetřit.

Právě školám slouží pro tyto účely program Ekoškola.

O programu

Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož cílem je přimět nejen žáky, ale i učitele a další zaměstnance škol k tomu, aby společně usilovali o snížení ekologického dopadu činnosti škol na životní prostředí.

Žáci se proto nejen učí o environmentálních tématech, ale zároveň sami usilují o zlepšení prostředí své školy i jejího okolí, o úsporu vody i energie či o minimalizaci odpadů.

Program ve světě funguje již od roku 1994, u nás běží 13 let. Celkově je v něm v současnosti zapojeno asi 60 zemí z 6 kontinentů, tedy zhruba 16 milionů dětí. Přitom v České republice se do tohoto programu zatím zapojilo přes 400 mateřských, základních a středních škol (to je asi 70 000 dětí).

Kvalitní práci je potřeba náležitě ocenit, proto získalo v červnu titul Ekoškola celkem 23 mateřských a 37 základních a středních škol.

Princip sedmi kroků

Hlavním principem programu je potom 7 kroků, kdy žáci

  • zakládají celoškolní ekotýmy;
  • analyzují současný stav ve škole (v 9 tématech – voda, energie, odpady, prostředí, šetrný spotřebitel, doprava, klimatické změny, biodiverzita a jídlo);
  • navrhují ve výše zmíněných oblastech zlepšení;
  • snaží se je naplnit;
  • propojují projekt s místní komunitou;
  • informují veřejnost;
  • spolupracují se zastupitelstvem.

Žáci, kteří jsou v tomto projektu zapojeni, mají tedy na starosti mnoho činností. Musí neustále něco vymýšlet, s někým komunikovat, něco řešit. Nutno ale podotknout, že je to velmi ušlechtilá záležitost, která by se měla ocenit a měla by být i nadále mezi lidmi co nejvíce šířena. Nejen, že žáci mohou své škole ušetřit výrazné finanční prostředky, ale především chrání naši planetu a přírodu. To by se mělo stát samozřejmostí pro každého z nás.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
25.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.