Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Snažíš se co nejvíce šetřit životní prostředí? Pokud ano, pak tě potěší, že o to samé se snaží i čím dál více českých univerzit

Snažíš se co nejvíce šetřit životní prostředí? Pokud ano, pak tě potěší, že o to samé se snaží i čím dál více českých univerzitVšude samá auta, samé plasty a další záležitosti znečišťující životní prostředí. Proto je zapotřebí začít naši planetu chránit. To si začíná uvědomovat i čím dál více podniků či jiných institucí.

26. 2. 2019

Možná si myslíš, že například takovým univerzitám či podobným institucím ochrana životního prostředí nic neříká. V tom se ale mýlíš. Přesto, že mnoho vysokých škol bojuje s finančními prostředky, jak se dá, tak ekologii podporují. Snaží se poctivě třídit odpad, co nejvíce omezovat plasty, vysazovat ve svých areálech či kampusech co nejvíce zeleně nebo filtrovat vodu.

Všechno se počítá

Je asi jasné, že největší pomocí těchto institucí je právě správné třídění odpadu, neboť v ostatních oblastech, jako je například podpora zeleně, nemají příliš mnoho šancí, jak planetě pomoci. Chybí jim na to prostor. Ale přesto, každý kus se počítá. I když totižv rámci samotné univerzity půjde o zanedbatelný počet stromů, v celkovém součtu všech vysokých škol už to pak přeci jen něco dá.

A co si budeme povídat, i tobě bude pravděpodobně připadat nějaký ten parčík mezi dlažbou krásný a osvěžující. Zejména v letních měsících, kdy budeš muset svůj čas trávit na univerzitě místo někde v parku či u vody.

Konec papírového a plastového nádobí

Na mnoha univerzitách pak také výrazně omezují nebo úplně ruší používání papírového či plastového nádobí. Nahrazují je porcelánovými talíři či materiálem z cukrové třtiny a palmových listů.

Co se týče nápojových kelímků, některé nyní používají pouze vyrobené ze škrobů z rostlinné biomasy – tedy například z kukuřice či obilovin, jiné zase využívají tzv. NickNacky. Tedy vratné kelímky. Ty můžeš znát například z různých festivalů. I jejich výroba je šetrná k přírodě, a ještě k tomu i dobře vypadají.

Toto všechno pak ale můžeš ty sám/sama začít praktikovat i doma. Omezit nebo ještě lépe úplně zrušit používání papírového či plastového nádobí přeci není žádná věda. Stačí jen překonat svoji lenost a po každém grilování či každé jiné podobné akci, na které pravděpodobně toto nádobí používáš, jít raději umýt pár talířů a skleniček než takto zahlcovat životní prostředí. Kdyby to totiž takto dělal každý, výsledek bude zaručeně znát.

A přesto, že si asi myslíš, že ty sám/sama se svojí rodinou a přáteli to tímto nespasíš, nenechej se odradit a jdi příkladem ostatním známým či kamarádům. Třeba je po čase taky nakazíš a takto se to bude šířit dál.

Problémy s vodou

Na Západočeské univerzitě v Plzni se zase pro změnu zabývají problematikou zadržování vody ve městech.

Cílem je zvýšit efektivnost hospodaření s dešťovou vodou a připravit tak město na nastávající klimatické změny. Její odborníci zde proto vytvořili mapy ploch ve městě s hlediska jejich propustnosti a podílu na výparu a odtoku.

Zkrátka a dobře, z těchto příkladů je vidět, že ani vzdělávacím institucím není lhostejná budoucnost naší planety a mělo by to i tebe inspirovat k tomu, aby ses na touto problematikou zamyslel/a a některé věci ve svém životě tak přehodnotil/a.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
1.2.2020 - Den otevřených dveří
19.2.2020 - Den otevřených dveří
19.2.2020 - Den otevřených dveří
19.2.2020 - PŘIJÍMAČKY NANEČISTO
19.2.2020 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.