Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání

Stáže pro mladé zájemce o zaměstnáníFond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace ministerstva práce a sociálních věcí, začal v červnu realizovat první stáže v rámci projektu Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání.

9. 9. 2013

Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace ministerstva práce a sociálních věcí, začal v červnu realizovat první stáže v rámci projektu Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání. Ty jsou určeny pro žáky a studenty posledního ročníku středních, vyšších odborných a vysokých škol. Stáže reflektují především vysoký zájem poskytovatelů i zájemců o ekonomické a IT obory. Praktické vzdělávání formou stáží tak nyní získávají budoucí finanční analytici, programátoři či specialisté marketingu.

Pracovní stáže absolvují studenti u soukromých firem, jak často a kdy přesně tam budou docházet, však záleží jen na dohodě studenta s konkrétní firmou. Důležité je, aby se studenti přihlásili na stáž v oboru, který koresponduje s oborem jejich studia, a aby nastoupili na samotnou stáž ještě před závěrečnou zkouškou, později už to nepůjde. Stáže probíhají nad rámec povinné školní docházky, proto si je studenti mohou naplánovat například během prázdnin ještě před nástupem do posledního ročníku. Mladí mohou vybírat mezi pozicemi v administrativě, ekonomii a marketingu, IT, stavebnictví a strojírenství a v mnoha dalších. Obory a pozice se navíc v průběhu celého projektu budou i nadále rozšiřovat.

Studenti se mohou přihlásit až na deset stáží, absolvovat však mohou jen jednu. Přihlášení na stáž neznamená, že ji student automaticky získá, protože zaměstnavatelé si z uchazečů na základě výběrového řízení vybírají toho nejvhodnějšího.

Během stáže se studentům věnuje předem určený mentor z řad firemních zaměstnanců. Jeho úlohou je vysvětlit stážistovi, jak to ve firmě chodí a provázet ho po celou dobu stáže. Před začátkem stáže studenti musí absolvovat e-learningový kurz měkkých dovedností, který je provede např. komunikací při nástupu na stáž, ukáže jim, jak se zapojit do týmové práce a jak zvládat samostatné plnění úkolů, připraví je na pracovní zátěž. Po ukončení stáže ještě navíc absolvují poradenství s kariérovým poradcem, který s nimi nacvičí pracovní pohovor, pomůže sestavit správně CV a motivační dopis.

Zájemci se do projektu mohou registrovat přes internetové stránky www.stazepromlade.cz. Zapojit se může na 840 studentů posledních ročníků středních, vyšších odborných a vysokých škol. Student vykonává práci na základě dohody o provedení práce se sazbou 60 Kč za odpracovanou hodinu. Stejně tak je hrazena i mzda mentora, která se vypočítá na základě průměrné celorepublikové mzdy dané pozice. Veškeré náklady spjaté se stáží jsou hrazeny poskytovateli ex post. Jednotlivé stáže trvají od jednoho do tří měsíců. Finální náklady na celý projekt se pohybují kolem 71 milionů korun. Projekt je spolufinancován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR a končí v srpnu 2015.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
25.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
26.3.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.