Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Stovky předškoláků se nedostavily k zápisům do školek. Rodičům hrozí pokuta

Stovky předškoláků se nedostavily k zápisům do školek. Rodičům hrozí pokutaPřesto, že je od letošního roku povinností rodičů nechat zapsat své pětileté děti do školky, mnoho z nich to nesplnilo. Co je teď čeká?

1. 8. 2017

I když už jsou zápisy dětí do školek dávno vyřízenou záležitostí, teprve nyní se začíná řešit, kolik z těch pětiletých k nim vůbec nepřišlo. Od letošního roku je pro ně totiž docházka do školky povinná.

Nové spádové oblasti

Vzhledem k této skutečnosti vznikly tzv. spádové oblasti, kam dané dítko správně patří. To znamená, že školka, do které je zařazeno, je povinna ho přijmout. Ostatní děti pak přijímá až podle kapacity. Díky tomu tak lze i relativně snadno dohledat, které děti zatím své místo ve školce nemají.

Ředitelé jednotlivých školek, které mají seznamy potenciálních adeptů od obecních úřadů, totiž budou informovat patřičné orgány o nesplnění této povinnosti u nezapsaných dětí. Ty pak budou v nejbližší době kontaktovat samotné rodiče, aby si ověřily, zda své ratolesti do školek opravdu nenechaly zapsat, či je zapsaly někam jinam a jen to své spádové školce zapomněli dát vědět, či se odstěhovali nebo pobývají v zahraničí a podobně.

Ač se totiž dle odhadů prozatím jedná o několik stovek předškoláků, po této kontrole by číslo mělo klesnout.

Pokuta až 5 000 Kč

Ovšem tací rodiče, kterých se netýká ani jedna z výše uvedených variant, a jen se prostě rozhodli své dítko do školky nezapsat, mohou očekávat pokutu až ve výši 5 000 Kč. Pokud se tedy úředníci nerozhodnou pouze pro domluvu. Jedná se totiž o přestupek zanedbání povinné školní docházky, a to nelze nechat bez povšimnutí.

Školka jako základ školního úspěchu

Mnozí lidé se asi diví, proč je potřeba poslední rok před nástupem povinné školní docházky uzákonit a situaci tak „hrotit“. Důvodů je více. Nejen zajištění místa pro pětileté děti, ale předně zvýšení jejich šancí na kvalitnější studium již od první třídy základní školy.

Děti, které školku neabsolvují, totiž často nastupují do prvních tříd nepřipravené. Tím nejen, že zdržují vzdělávání ostatních spolužáků, ale jejich případný neúspěch je může nepěkně překvapit a zničit tak jejich další zájem o studium. Přitom by se mnohdy mohlo jednat o velmi nadané a talentované žáky. Proč jim tedy co nejvíce nepomoci?

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
25.7.2018 - Přijímací řízení
9.8.2018 - Den otevřených dveří
16.8.2018 - Den otevřených dveří
23.8.2018 - Den otevřených dveří
24.8.2018 - Termín podání přihlášky ke studiu VOŠ - III. kolo
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.