Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Studium v zahraničí stagnuje. Zvyšuje se zájem o nestudijní praktické stáže

Studium v zahraničí stagnuje. Zvyšuje se zájem o nestudijní praktické stážeDle pražských univerzit zájem o vzdělávání v zahraničí stagnuje. Čím to je a čemu dávají studenti v současné době přednost?

8. 2. 2018

Přesto, že dle několika největších pražských vysokých škol využívá program Erasmus na dva tisíce jen jejich studentů, není to mnoho. Jejich počet se nezvyšuje tak, jak by se dalo očekávat.

Příčiny

Jedním z důvodů může být to, že ke studiu nastoupily slabší populační ročníky. Dalším pak obavy o vlastní bezpečnost.

V dnešní době, kdy stále častěji dochází k teroristickým útokům, se není čemu divit. Mnoho lidí má obavy vycestovat i na krátkou dovolenou, natož na půlroční pobyt. Zejména mají-li odjet sami, bez svých známých a kamarádů. Přitom jim tato zkušenost může být k nezaplacení. Nejen, že poznají jinou kulturu a zažijí jiný model výuky, ale rovněž se výrazně zdokonalí v cizím jazyce. To se jim bude hodit nejen při dalším studiu, ale především později při hledání zaměstnání.

Nestudijní praktické stáže

Hlavní příčinou, proč dochází ke stagnaci vzdělávání v zahraničí, začínají být nestudijní praktické stáže. Těm začínají dávat mladí lidé přednost především proto, že je lze absolvovat i na kratší dobu, než je semestr (třeba během prázdnin). Zároveň si při nich vydělají i nějaké peníze. Což bývá velmi lákavé, neboť studentů, kteří by měli dost peněz a další by se jim nehodily, moc není.

Příkladem takového projektu může být program Work&Travel. Ten jen určen pro všechny studenty VŠ a VOŠ. Ti mohou až 4 měsíce pracovat v USA a pak ještě 30 dní cestovat.

Typické i nové země

Mezi nejoblíbenější země stále patří Německo, Španělsko, Francie či Velká Británie. Je to především proto, že je studenti znají ze svých dovolených, výletů či jim jsou jinak blízké. Pro ty, kteří pak mají rádi výzvy a chtějí poznat něco nového, je tu například stále populárnější Island.

Samozřejmě ale záleží na nabídce konkrétní školy, kam své studenty posílá a na jejich uzavřených partnerstvích. Kromě Erasmu totiž existují mnohé další projekty, které zprostředkovávají tyto pobyty například i v Etiopii či Gruzii nebo v zemích jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky. Určitě je tedy z čeho vybírat.

Základem jsou informace

Ať je to ale kterýkoliv projekt a jakákoliv destinace, vždy je zapotřebí se na vše důkladně informovat a nepodcenit řádnou přípravu.

Nejdůležitější je si zjistit, jak to bude se stipendiem a ubytováním a posoudit tak své možnosti.

Dále je nezbytné se informovat o tom, jaká potvrzení a jaké doklady budou zapotřebí ze školy, zda je nutné si zařídit vízum či jestli je nutné nějaké speciální očkování (zejména při odjezdu do některého méně typického státu). Samozřejmostí je pak zajistit si i cestovní pojištění.

Povinností je tedy více než dost, a protože na některou z nich lze snadno zapomenout, je dobré si je třeba postupně sepisovat a ty vyřešené z něj vyškrtávat. Každý má nějaký ten svůj osvědčený systém.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
16.2.2019 - Den otevřených dveří
16.2.2019 - Den otevřených dveří
18.2.2019 - Ukázková lekce francouzštiny pro děti
AKAI KIKU s.r.o.
České Budějovice
19.2.2019 - Den otevřených dveří
20.2.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.