Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Úspěch českých univerzit v rámci nových zemí EU

Úspěch českých univerzit v rámci nových zemí EUČeské vysoké školy slaví úspěch. V rámci hodnocení univerzit zemí EU, které přistoupily od roku 2004 (tedy ze 13 zemí), zaujímají z první desítky rovnou tři příčky.

4. 5. 2018

Možná tě to překvapí, ale některé naše univerzity jsou vysoce uznávané i v zahraničí. To se nyní ukázalo i v žebříčku THE New Europe 2018 ranking.

V jeho hodnocení sezohledňovala nejen kvalita výuky na jednotlivých univerzitách, ale i úroveň vědy a výzkumu, mezinárodní prostředí instituce či citovanost. A právě naše univerzity si v něm vedly více než dobře. Obsadily totiž 3 pozice v první desítce.To je ohromný úspěch, nemyslíš?

Nejpočetnější zastoupení

Žebříček zahrnuje celkem 53 institucí ze všech „nových“ členů EU. Tedy kromě Malty, která zde žádného zástupce nemá. Česká republika má přitom zastoupení největší, celkem 13 vysokých škol (na druhém místě je pak Polsko s 12 školami).

Čtvrtá, sedmá a desátá příčka

Největší úspěchy po právu zaznamenala Univerzita Karlova v Praze, která obsadila už 4. příčku, dále Masarykova univerzita v Brně, která skončila na 7. příčce a Univerzita Palackého v Olomouci na příčce 10.

Další umístění v první desítce vypadá pro informaci takto:

Pořadí Název školy Země
1.

Univerzita v Tartu

Estonsko
2.

Kyperská technologická univerzita

Kypr
3.

Kyperská univerzita

Kypr
4.

Univerzita Karlova v Praze

Česká republika
5.

Semmelweisova univerzita

Maďarsko
6.

Varšavská univerzita

Polsko
7.

Masarykova univerzita v Brně

Česká republika
8.

Univerzita ve Splitu

Chorvatsko
9.

Univerzita v Mariboru

Slovinsko
10.

Univerzita Palackého v Olomouci

Česká republika

Zdroj: TimesHigherEducation

Kromě univerzit v první desítce se dále na 20. příčce umístilo pražské České vysoké učení technické, na 21. místě Vysoká škola chemicko-technologická Praha, na 24. místě Vysoké učení technické z Brna či na 30. místě Ostravská univerzita. Do 40. místa se pak vešla také Česká zemědělská univerzita v Praze.

Přínosy hodnocení

Možná právě dumáš nad tím, k čemu je vlastně takovýto žebříček dobrý. Že tě vlastně ani tak nezajímá, jak jsou na tom univerzity v tom či onom státě a ty naše, že si nejradši prohlédneš sám/sama na vlastní oči. Jenomže se přesto najdou tací, kteří toto hodnocení ocení a užijí.

Například ostatní studenti, kteří přemýšlí o studiu v zahraničí a neví, která univerzita by pro ně měla největší přínos. Zde se mohou nechat inspirovat různými státy i jejich univerzitami.

Nebo Česká republika. To potřebuje vědět, zda jde správným směrem a jakou má jejich univerzita reputaci. Popřípadě na čem má ještě zapracovat, co zlepšit.

V neposlední řadě rovněž pedagogové, kteří mají zájem vyzkoušetsi učit i v jiném státě. Ti si zde udělají alespoň stručný obrázek o tom, kam se vydat či nevydat.

Ještě mnohem podstatnější však je, že umístění v tomto žebříčku vypovídá i o úrovni školy a o tom, jakou má prestiž. Pro někoho je to totiž rozhodující faktor při výběru univerzity. Dobrý výsledek tak může zajistit nejen příliv zahraničních studentů, ale i pedagogů či jiných (zahraničních) vážených hostů, špiček svých oborů, které toto umístění zaujme. Tím se i pro tebe výuka stane zajímavější a erudovanější.

Sám/sama tedy vidíš, že svůj význam tato hodnocení mají. Nezbývá tedy nic jiného než doufat, že si z nich co nejvíce lidí vezme maximum informací a výsledky se v budoucnu ještě zlepší.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
21.1.2019 - Den otevřených dveří
21.1.2019 - Pozvánka na bezplatný workshop
21.1.2019 - Den otevřených dveří
22.1.2019 - Den otevřených dveří
22.1.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.