Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

V jakých termínech se budou konat letošní maturitní zkoušky a jednotné přijímací zkoušky na SŠ?

V jakých termínech se budou konat letošní maturitní zkoušky a jednotné přijímací zkoušky na SŠ?Vzhledem k současné epidemiologické situaci nastává postupné uvolňování nastavených opatření. Otevírají se obchody, jsou povoleny výjimky pro nošení roušek a stejně tak jsou již stanoveny termíny konání maturit i přijímacích zkoušek na SŠ?

12. 5. 2020

Protože je situace v ČR kolem pandemie onemocnění COVID-19 stále relativně příznivá, a od tohoto týdne se žáci devátých tříd a studenti čtvrtých ročníků SŠ vrací do škol, byly již stanoveny termíny konání maturitních i přijímacích zkoušek.

Maturitní zkouška

Jak bylo již dopředu řečeno, vrátí-li se studenti do lavic před 1. červnem 2020, budou se letošní maturitní zkoušky konat na podobné bázi jako předchozí roky. I když s jistými odchylkami. Budou je doprovázet mimořádná hygienická opatření, probíhat budou později a například písemná část společné části maturit (sloh) neproběhne vůbec. A tak to také dopadlo.

Kdy a co tě čeká?

Maturitní zkoušky odstartují 1. a 2. června společnými didaktickými testy z českého a cizího jazyka (rovněž i z matematiky). Následující den, tedy 3. června, se bude konat i test z rozšiřující matematiky+ (jen pro ty z vás, kdo si ji vybrali)

Co se týká ústní maturitní zkoušky (společné i profilové části), zde určí termíny ředitelé škol v souladu s časovým schématem vyhlášeným MŠMT. Co nejrychleji si proto daný termín zjisti. Nejzazší termín pro její konání je přitom stanoven na polovinu července – přesněji na pátek 17. 7. 2020.

U profilových částí, včetně těch písemných, je pak MŠMT doporučeno, aby se konaly až po termínu jednotných přijímacích zkoušek na SŠ, a to z důvodu zajištění dodržení zvýšených hygienických opatření. Tedy nejlépe až 9. nebo 10. června 2020. Výjimku přitom mají praktické zkoušky a obhajoby maturitních prací, které lze uskutečnit ještě před didaktickými testy. Zde je ovšem doporučení, aby se zároveň nekonaly ihned po návratu do školy. 

Písemná část společné části maturit (sloh) pak tento školní rok neproběhne vůbec.

Pro někoho z vás je tak toto dobrá zpráva (zejména neměli jste-li zrovna nejlepší poslední tři vysvědčení, a máte tak tedy šanci na slušné maturitní známky), pro jiné špatná, neboť jste se již radovali, že budete mít maturitu prakticky zadarmo, a především bez nervů. Každopádně se ale zkouška dospělosti blíží mílovými kroky, a tak ať už zrovna ty patříš do kterékoliv skupiny, brzy si budeš moci oddechnout a vydechnout. Tedy nebudou-li tě ještě čekat přijímací zkoušky na VŠ. 

Jednotné přijímací zkoušky na SŠ

Dle současného scénáře pak v první půlce června proběhnou i jednotné přijímací zkoušky na SŠ, a to ve dnech 8. června 2020 (na čtyřleté obory) a 9. června 2020 (na víceletá gymnázia).
 
Na rozdíl od jiných let ale budou mít uchazeči pouze jeden možný termín, nikoliv dva. Proto, pokud tě tyto přijímačky letos čekají, nezahálej, druhou šanci mít tento rok totiž nebudeš.
 
Alespoň částečnou kompenzací ti však mohou být různé podpůrné materiály, které ministerstvo připravilo, a v nichž se můžeš seznámit i s testovacím archem včetně časomíry. Dále máš k dispozici také různá výuková videa či aplikaci, kde si můžeš procvičovat testy z minulých let. 
 
Jestliže máš tedy zájem, zkus si vyhledat elektronickou verzi testů CERMATu v aplikaci InspIS SETmobile, která je zdarma a můžeš si ji tak stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu či tabletu. Na základě těchto příkladů/testů můžeš ještě na poslední chvíli odhalit svoje slabiny a na tyto oblasti se ještě při konzultacích ve škole zeptat. Využij tedy zbývající čas smysluplně a pokus se dohnat, co se dá.
 
Je nám jasné, že ať už se teprve ucházíš u studium na střední škole či ji právě letos končíš, není toto pro tebe lehké období. Přesto ale věříme, že neházíš flintu do žita už dopředu, a že se pokusíš i za těchto ztížených podmínek u zkoušek dosáhnout co nejlepších výsledků. Přejeme ti proto hodně štěstí a trpělivosti. Uvidíš, že to zvládneš.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
18.10.2021 - Den otevřených dveří
19.10.2021 - Den otevřených dveří
19.10.2021 - Den otevřených dveří
21.10.2021 - Den otevřených dveří
21.10.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.