Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Víš, co je mentoring? Jestli ne, věz, že stojí za to si své (ne)znalosti doplnit!

Víš, co je mentoring? Jestli ne, věz, že stojí za to si své (ne)znalosti doplnit!Je možné, že patříš mezi světlé výjimky, které tuší, co pojem mentoring znamená, ovšem pravděpodobněji je to pro tebe pojem víceméně neznámý. A přitom se jedná o velmi užitečný způsob získávání znalostí, který by se ti mohl i líbit.

31. 5. 2017

Možná tě škola a vzdělávání se baví, možná ne a jen tím tak „proplouváš“, aby se neřeklo. Ať je to v tvém případě jakkoliv, jedno je jisté – bez znalostí a zkušeností to nikam daleko nedotáhneš. Proto je zapotřebí, aby ses zamyslel/a, jaký způsob učení ti nejvíce vyhovuje, a pokusil/a se tomu co nejvíce přizpůsobit. Někomu totiž vyhovuje více poslech, někomu čtení a „biflování se“ textu nazpaměť a jinému zase PRAXE a využívání názorných, nebo nejlépe reálných, příkladů.

A právě proto je dobré si zjistit, co je mentoring.  Tato výuková metoda by tě totiž mohla bavit daleko více, než pouhá teorie ve škole a dát ti do života i mnohem více. Proto jestli se k tvému oboru hodí, a máš možnost ji využít, tak určitě neváhej!

V případě, že si totiž vybereš nesprávnou variantu, zbytečně se budeš s učením trápit a žádný velký přínos ti to nedá.

V čem tkví podstata mentoringu?

Mentoring je situace nebo vztah, kdy jedna osoba (tzv. mentor) předává své vědomosti a zkušenosti druhé osobě (tzv. menteemu čili mentorovanému).

Mentor je tím pádem průvodcem v dané oblasti, který pomáhá mentorovanému s jejím pochopením. Vše přitom probíhá například na pracovišti mentora (nikoliv tedy ve škole). To tedy znamená, že bys docházel/a za svým mentorem do jeho firmy, sledoval/a ho při každodenní práci a rovněž se sám/sama aktivně zapojovala do jeho reálných projektů. Celkem zajímavé a vzrušující, nemyslíš?

A protože zde budeš prakticky bez pedagogického dozoru (samozřejmě bude mentor pravděpodobně se školou v kontaktu), bude to úplně jiná atmosféra – budeš klidnější a uvolněnější, zvídavější atd.  Prostě nebudeš tak pod tlakem a tudíž ani vnímat svého „učitele“ tak nepřátelsky. Zkrátka budeš mít větší chuť se něco naučit.

Kromě toho, kdyby se ti opravdu poštěstilo, a ty jsi byl/a šikovný/á, nikde není psáno, že by tě tvůj mentor nemohl v budoucnu zaměstnat nebo ti k zaměstnání alespoň pomoci. Proto se snaž si hodit „dobré očko“ a nikterak svou zadanou práci neodbývej. V dnešní době jsou totiž dobré kontakty k nezaplacení!

Výhody na obou stranách

O tvých výhodách jsme se již zmínili. Ovšem pokládáš-li si otázku, proč by to mentor všechno vlastně dělal, věz, že i pro něj to má své výhody.

Nejen, že mu třeba opravdu dělá radost předat své vědomosti a znalosti někomu dalšímu (a některé ty méně „používané“ si alespoň oprášit), ale jemu samotnému to umožní získat i nový pohled na svou vlastní práci, kterou už bere jako rutinu. 

V každém případě asi sám/sama uznáš, že se jedná o užitečnou a přínosnou záležitost, a proto opakujeme, neváhej tuto případnou možnost využít, pomůže to i tvému snadnějšímu přechodu do pracovního procesu.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
30.4.2018 - Přijímací řízení
30.4.2018 - Přijímací řízení
3.5.2018 - Den otevřených dveří
4.5.2018 - Den otevřených dveří
5.5.2018 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.