Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Vysvědčení pro maturanty je za dveřmi. Zkouška dospělosti již čeká

Vysvědčení pro maturanty je za dveřmi. Zkouška dospělosti již čekáUteklo to jako voda a 4 roky na střední škole jsou tatam. Už jen pár dní a konečná. Rozloučit se s kantory i spolužáky, přebrat poslední vysvědčení a připravit se na závěrečné didaktické testy a ústní maturitu.

25. 4. 2018

Zdá se to neuvěřitelné, ale období tvých příprav jde do finále. Už během pár dní si vyzvedneš své poslední školní vysvědčení a hned po posledním zvonění nastoupíš na svoji zkoušku dospělosti. Tedy nejdříve tě ještě čekají didaktické testy, teprve poté ten zbytek – ústní část.

Konec utrpení

Možná si říkáš, že se ti konečně uleví, že už se nebudeš muset tolik biflovat. Možná se ale naopak proklínáš, že jsi o spoustu času zbytečně přišel/a a teď ti pár dní chybí. Ať je to však kterákoliv z variant, jedno je jisté. Poprat se s tím musíš v každém případě sám/sama.

Můžeš se uklidňovat tím, že opravdu zbývá už jen posledních pár týdnů a bude to za tebou. Budeš si moci oddechnout, odpočinout si, povyrazit si s kamarády či odjet někam na dovolenou. Zkrátka si začít užívat několikaměsíční „vegáč“ (tedy za předpokladu, že vše dobře dopadne a nenastupuješ-li rovnou do nějakého zaměstnání).

Základem je pozitivní přístup

I když je nám jasné, že si asi právě teď poklepeš na čelo a řekneš si, jak jsme tohle mohli vůbec napsat, je to opravdu tak. Důležitý je pozitivní přístup - věřit si, že to dokážeš.

Budeš-li totiž zbytečně vystresovaný/á a neustále budeš tvrdit, že to nedokážeš a že si u ústní části vytáhneš ty nejhorší otázky, které tam jsou, jistojistě se to stane. Zvol tedy opačnou taktiku a věř si, že to zvládneš, že zdoláš i ty nechvalně proslulé didaktické testy, ze kterých mívají studenti největší vítr. Není přeci důvod, proč by to mělo dopadnout jinak. Věř také, že budeš mít i štěstí na otázky a při losování témat se pak soustřeď a mysli jen na ty okruhy témat, které si přeješ dostat. Mnoho lidí ti totiž potvrdí, že to funguje. Když si přáli jedno jediné konkrétní téma, vyšlo to.

Třeba budeš mít takové štěstí i ty.

Neúspěch?

V případě, že ti to ale všechno takhle neklapne, nezoufej. Svět se nezboří. Jistě, bude to velmi nemilé a zcela určitě ti to pokazí léto, ale nebudeš ani první, ani poslední. Zkrátka se budeš muset přes léto donutit se k učení sednout a své nedostatky vypilovat. Sám/sama musíš uznat, že teď už by byla škoda studium vzdát a celé ty 4 roky (a především ty uplynulé nejnáročnější měsíce) prakticky smazat. Na podruhé už to přeci musí vyjít.

Přejeme ti tedy, na poslední dny tvého snažení, dostatečnou trpělivost, vůli, a hlavně hodně štěstí a síly.

A komu z vás se bude chtít, může se s námi později podělit o své pocity a dojmy z této zkoušky dospělosti dole v komentářích.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
13.8.2020 - Den otevřených dveří
16.8.2020 - 2. kolo přijímacího řízení
20.8.2020 - Den otevřených dveří
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
24.8.2020 - Přijímací řízení
25.8.2020 - Přijímací řízení
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.