Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Zápisy dětí do škol se blíží. Budoucí žáčky čekají už příští měsíc

Zápisy dětí do škol se blíží. Budoucí žáčky čekají už příští měsícOd loňského roku došlo u zápisů dětí do prvních tříd k posunutí termínu, i tak se kvapem blíží. Začnou příští měsíc.

14. 3. 2018

Sice se termíny zápisů budoucích prvňáčků posunuly z ledna a února až na duben, ale už jsou téměř tady. Zbývá posledních pár týdnů.

Výběr školy

Tím nejdůležitějším, co musí rodiče nastávajících školáčků neprodleně zařídit, je výběr vhodné školy. Mají-li přitom více možností, kam své poklady zapsat, měli by zvážit nejen vzdálenost školy od domu/vlaku/autobusu, ale i pověst školy, kvalitu výuky, přístup učitelů, prostředí, vybavení, nabídku výuky cizích jazyků či zájmových aktivit a další.

Většinu těchto informací lze samozřejmě sehnat na internetu, ovšem nejlepší je školu navštívit osobně. I s potomkem. Nejen proto, že se skutečnost mnohdy liší od údajů či fotek nahraných na internetu, ale uvidí i reakci svého dítka, kde se mu bude líbit.

Otázkou pak zůstává, zda se na zvolenou školu při zápisu dostane. V případě, že nepatří do její spádové oblasti a bude zaplněna kapacita, má bohužel smůlu a bude se muset ucházet o místo v jiné vybrané škole. Případně nastoupit do té, do které spádově patří, tam ho škola přijmout musí.

Příprava

Mnozí rodiče považují tento „akt“ za téměř slavnostní a přikládají mu obrovskou váhu. Na většině škol se však jedná prakticky o formalitu. Měli by si proto uvědomit, že není dobré dítě stresovat a honem se ho snažit co nejvíce naučit.

Nejlepší je nechat dítě, aby se rozvíjelo příjemnějším způsobem – v různých hrách a při běžných denních činnostech. Třeba dítko nechte při nákupu určovat ovoce a zeleninu, při návštěvě ZOO zase zvířátka a podobně. Občas je tedy dobré jej i nasměrovat na nějaký konkrétní cílený úkol, ale netlačit na něj a nekritizovat ho. Pokud se mu něco nebude stále dařit, od zápisu do nástupu do školy přeci jen nějaký čas zbývá a určitě to do té doby dožene.

Co všechno by mělo dítko umět a zvládat? V první řadě by mělo být relativně samostatné (fyzicky i citově) a zvládat se obléci, obouvat či stolovat Dále by mělo mít přiměřené jazykové a komunikační dovednosti, zvládat koordinaci ruky a oka, rozlišovat zrakové a sluchové vjemy, projevovat tvořivost a orientovat se ve svém prostředí a v okolí. Rovněž by mělo být schopné se záměrně učit a zapamatovávat si nové věci.

Odklad

Jestliže se ale stane, že dítě stále spoustu věcí nezvládá a není připravené na školní docházku, svět se nezboří. Na základě odborného posudku získá odklad a nastoupí o rok později. Alespoň si prodlouží mládí.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
24.4.2019 - Den otevřených dveří
27.4.2019 - Den otevřených dveří
30.4.2019 - Přijímací řízení
30.4.2019 - Přijímací řízení
3.5.2019 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.