Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Zápisy do prvních tříd odstartovaly. Probíhat budou celý duben

Zápisy do prvních tříd odstartovaly. Probíhat budou celý dubenOd začátku dubna probíhají na ZŠ zápisy do prvních tříd. Jejich termíny si určují sami ředitelé.

9. 4. 2019

Účast samotných dětí při nich však není nutná (je pouze doporučená), registrovat dítě lze i prostřednictvím datové schránky nebo emailu s ověřeným elektronickým podpisem.

Boj o vysněnou školu pro své ratolesti právě začíná. Každá škola má totiž svoji prestiž a je asi jasné, že většina rodičů usiluje o to, poslat svoje dítko na tu nejlepší. Alespoň pokud jim to možnosti dovolí či jim to nebude třeba komplikovat dopravu do práce.

Spádové oblasti

Ovšem stejně tak jasné je i to, že každá ze škol má omezenou kapacitu. Proto existují tzv. spádové oblasti. To znamená, že každá obec či ulice má svoji stanovenou školu, na kterou bude ratolest přijata v každém případě. Na školy z jiných spádových oblastí se pak ale může dostat až poté, co budou umístěny zájemci z jejich spádových oblastí. To má zajistit, aby každé dítko mělo své místo jisté. Navíc by ani nebylo logické, aby byly do jisté školy umístěny například děti z druhé strany města a ty, které bydlí hned vedle, si musely hledat školu jinde.

Více škol

Mnozí rodiče ale možná neví, že mohou se svými ratolestmi vyzkoušet zápis na různých školách. Nemusí tedy navštívit jen jednu a čekat, zda se na ni dítko dostane či nikoliv. Mohou zkusit kromě své spádové školy třeba i všechny, které mají na trase do své práce. A uvidí, která jim vyjde nebo která jim bude nejvíce vyhovovat.

Koho se zápis týká?

K zápisu musí letošní rok přijít všechny děti narozené od 1. září 2012 do 31. srpna 2013.

Stejně tak se jej ale mohou ve výjimečných případech zúčastnit i děti, kterým bude 6 let až v průběhu následujícího školního roku. Ovšem to jen na vlastní žádost rodičů, a jen tehdy, jsou-li dostatečně duševně i fyzicky vyspělé. A to ještě s doporučujícím vyjádřením poradenského zařízení (u dětí narozených od září do konce prosince) + vyjádřením od odborného lékaře (u dětí narozených od ledna do konce června následujícího roku).

Naopak u dětí, které nejsou ještě na školní docházku připravené, lze stejně jako každý jiný rok docházku odložit. I to ale na základě žádosti rodičů a s příslušným odborným vyjádřením.

Jak zápis probíhá a co vše by mělo dítě znát a umět?

Pokud se rodiče rozhodnou svoji ratolest k zápisu vzít, musí ji připravit na to, že bude chvíli bez jejich přítomnosti a že se jí bude věnovat někdo cizí.

Zatímco totiž rodiče budou vyplňovat zápisový list a vyřizovat jiné záležitosti, pedagog si vezme dítko stranou a vyptá se ho na základní informace – jméno, adresu či věk. Dále pak na něm bude požadovat základní znalosti barev, geometrických tvarů, počítání do deseti, různé časové údaje, určování pravé a levé strany a podobně.

Ani to ale není všechno. Kromě toho pak lze u zápisu očekávat ještě vystřihování obrázků, kreslení, navlékání korálků či zavazování tkaničky. Jedním z nejčastějších bodů je pak přednes básničky nebo písničky. Tady se totiž nejvíce projeví, jak moc se dítě stydí, nechá se přemlouvat i jakou má úroveň řeči.

Nakonec budoucí prvňáček obdrží nějakou tu drobnůstku jako dárek a může vyrazit domů.

Dítě přijít nemusí

Co je ovšem dobré vědět, že samo dítě být u zápisu nemusí. Jestliže jej tedy rodiče nechtějí vystavovat ani minimálnímu stresu, mohou vše vyřídit prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu s elektronicky ověřeným podpisem.

To může být pro některé děti výhodou, avšak pro jiné nevýhodou. Obecně se spíše doporučuje účast na zápise, a to nejen pro získání veškerých potřebných informací, ale také proto, aby se dítě seznámilo s prostředím, do kterého co nevidět nastoupí.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
18.10.2021 - Den otevřených dveří
19.10.2021 - Den otevřených dveří
19.10.2021 - Den otevřených dveří
21.10.2021 - Den otevřených dveří
21.10.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.