Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Zdá se ti, že trávíš příliš mnoho času nad domácími úkoly? V zahraničí bys na tom byl/a ještě hůř

Zdá se ti, že trávíš příliš mnoho času nad domácími úkoly? V zahraničí bys na tom byl/a ještě hůřNejen, že jsi okolním prostředím nucen/a trávit podstatnou část dne ve škole, ještě navíc musíš plnit úkoly i doma. Věz ale, že v jiných státech bys na tom byl/a hůř. Zejména co se týče úkolů z matematiky a přírodovědných předmětů. V nich jsme totiž v mezinárodním srovnání opravdu velmi málo zatížení.

7. 5. 2019

Pomalu, ale jistě k nám přichází pěkné počasí a ty bys nejraději trávil svůj čas někde venku, na sluníčku. Bohužel to však nejde. Nejen, že musíš chodit do školy, i po vyučování tě ještě čeká řada povinností a úkolů.

Spoj příjemné s užitečným

Jediné, co ti v tomto případě můžeme poradit je, že máš-li možnost venkovního klidného posezení, spoj oboje dohromady a při psaní úkolů se vyhřívej někde na sluníčku. V tomto případě tě pak úkoly třeba ani nebudou tolik otravovat. Nebo si je alespoň udělej co nejdříve po příchodu ze školy, abys měl/a po zbytek dne volno a nemusel/a na ně už myslet.

Průzkumy ve čtvrtých a osmých třídách

Kromě toho tě můžeme uklidnit tím, že v našich školách jsi na tom s domácími úkoly ještě dobře. Podle provedeného výzkumu ve čtvrtých třídách totiž tráví naši žáci nad domácí přípravou v průměru 13 minut na vyučovací hodinu. Méně času nad ní tráví už jen v Nizozemsku, Skotsku, Anglii, Austrálii a Spojených státech. A to průzkum probíhal ve 35 zemích.

Časová náročnost se přitom pohybovala zhruba od 4 minut (v Nizozemsku) až po 37 minut (v Rusku). Což musíš uznat, že už je pěkný rozdíl oproti našim 13 minutám.

Co se týká žáků v osmých třídách, ti se u nás se svými průměrnými 9 minutami mají přímo královsky. Jejich domácí zátěž je totiž úplně nejnižší z více než 40 zkoumaných zemí. Nejhůře jsou na tom například v Salvadoru či opět v Rusku, a to se zhruba 30 minutami příprav na každou hodinu.

Matematika vítězí

Stejně jako u nás, tak i ve světě pak platí, že největší zatížení žáků, co se domácí přípravy týče, je z matematiky. Z tohoto nepříliš oblíbeného předmětu se totiž běžně zadává až o třetinu více úkolů, které ještě k tomu všemu bývají delší než úkoly z ostatních předmětů.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
18.10.2021 - Den otevřených dveří
19.10.2021 - Den otevřených dveří
19.10.2021 - Den otevřených dveří
21.10.2021 - Den otevřených dveří
21.10.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.