Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Zmírnění pamlskové vyhlášky? Ano, možná už od září

Zmírnění pamlskové vyhlášky? Ano, možná už od záříZdá se ti, že od doby, kdy vstoupila v platnost tolik slavná pamlsková vyhláška, si už ve škole téměř nic nekoupíš? Pokud ano, pomalu se můžeš těšit na to, že se to zlepší. Možná už od září. Připravuje se totiž její zmírnění.

19. 6. 2018

Ačkoli tato vyhláška vstoupila v platnost teprve na začátku loňského roku, ukazuje se, že nebyla zrovna nejšťastnější.

Ani šunka či sýry

Díky ní sis totiž ve škole nemohl/a koupit například už ani šunku či sýry. Přitom i to patří do zdravé stravy. Zcela jistě je tak rozumné, že se ministr školství v demisi Robert Plaga a ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch, snaží o její zmírnění.

V prodávaných výrobcích by se tak měly upravit limity cukru, soli a tuků. Tím by se umožnilo navrátit některé potraviny zpět do nabídky. Co si tak třeba budeš moci ve školním bufetu brzy opět koupit? Například různé ochucené tvarohy, vícezrnné pečivo nebo chleba s máslem a šunkou.

Takže pokud nejsi extrémně vybíravý/á a zapomeneš si doma svačinu, jistě si něco dobrého na zub ve škole vybereš a nebudeš muset trpět hlady.

Nápoje

Ovšem co se týká nápojů, zde tě příliš nepotěšíme. Dostaneš-li chuť na něco nezdravého nebo povzbuzujícího, ve škole se k tomu ani nadále nedostaneš. Slazených limonád a energetických nápojů se zmírnění týkat nebude. Ty totiž nejvíce ohrožují tvé zdraví.

Víra v zodpovědnost rodičů i ředitelů škol

Pokud tedy vše dopadne, jak je v plánu a zmírnění pamlskové vyhlášky klapne, přejde zase větší zodpovědnost za tvé stravování na rodiče a ředitele škol. Důležité tak bude pohlídat, aby nedošlo až k příliš velkému uvolnění a nebylo zase nabízeno úplně všechno. Zkrátka aby bylo vše dle povolených limitů.

Sice možná ani ty, ani tví rodiče nebo učitelé nejste a nebyli jste zastánci této reformy, ovšem když už je na světě, je nutno ji respektovat. Z mnoha stran k ní byly samozřejmě výrazné námitky, jako například, že si stejně můžeš koupit cokoliv kdekoliv jinde ve městě, cestou domů či na vlak/autobus, ale s jejím úplným zrušením se rozhodně nepočítá. Buď tedy rád/a i za tento pokrok.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
2.4.2023 - Den otevřených dveří
3.4.2023 - Zápis do 1. ročníku
3.4.2023 - Zápis do 1. ročníku
4.4.2023 - Den otevřených dveří
4.4.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.