Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Čekáš na výsledky přijímacích zkoušek a bojíš se výsledku? Nejsi jediný/á

Čekáš na výsledky přijímacích zkoušek a bojíš se výsledku? Nejsi jediný/áMáš za sebou jednotné přijímací zkoušky na SŠ a jsi z nich, mírně řečeno, rozčarován/a? Dostavil se u tebe pocit selhání a marné práce? Potom věř, že jsi na tom stejně jako mnoho ostatních.

13. 5. 2021

Přes probíhající distanční výuku téměř po celý školní rok jsi na sobě tvrdě pracoval/a a snažil/a ses co nejlépe připravit na letošní přijímačky na střední školu? Nic jsi nepodceňoval/a a i přes to máš dost silný pocit neúspěchu a sebevědomí sražené na nulu?  Nevíme, jestli tě to alespoň částečně uklidní, ale nejsi v tom sám/sama. Podobný pocit má letos mnoho studentů. I premiantů. 

Úprava podmínek a „snaha“ Cermatu

Přesto, že se ti MŠMT snažilo vytvořit co nejlepší podmínky pro přijetí k dalšímu studiu (prodloužilo čas u testu z ČJ o 10 minut a u matematiky o 15, stanovilo více pokusů či posunulo termíny konání zkoušek), neboť chápalo, v jakém stresu jsi, Cermat tak „hodný“ bohužel nebyl. 

To, že jsi během nejdůležitějšího ročníku nebyl/a prakticky ve škole, v žádném případě nezohlednil.  Naopak. Dle dostupných informací ještě oproti loňsku zvýšil o 6 % počet slov i znaků, které jsi musel přečíst, a v testu z matematiky bylo mnoho slovních úloh či geometrie, která se online nedá příliš dobře naučit. 

V současné době proto čelí pořádné kritice jak ze strany vás uchazečů, tak rovněž ze stran rodičů i učitelů.

Třídění žáků

Na jednu stranu je možná pochopitelné, že se Cermat dlouhodobě snaží díky úrovni testů o rozřazení žáků, kteří jsou ke studiu maturitních oborů způsobilí, a kteří nikoliv, ovšem na stranu druhou bylo letos zapotřebí vzít v úvahu i to, jaké podmínky po uplynulý rok jste jako žáci měli. 

Můžeš být totiž třeba sebechytřejší, ale pokud jste se k dané problematice v rámci distanční výuky ani nestihli dostat, nebo jen velmi okrajově, nikdo nemůže čekat, že budeš tuto látku ovládat a hravě zvládat. 

Důležité faktory pro přijetí

Podle tohoto se tak v letošním roce nebude přijímat na střední školy podle studijních předpokladů, ale prakticky podle toho, jak kvalitní distanční výuku jsi měl/a, jak funkční máš domácí zázemí (jestli jsi měl/a či neměl/a klid na učení) či jak moc ti pracovaly nervy.

Hlavně nepanikař

A i když se ti třeba právě teď zdá, že všechno hraje proti tobě, a že nemáš nejmenší šanci na úspěch, v žádném případě nepropadej zoufalství. Třeba ten výsledek nebude nakonec tak zlý, jak myslíš. Možná nebudeš úplně na špici, ale to neřeš. Zde bude podstatné pouze to, zda se na svoji vybranou školu dostaneš nebo ne. 

A kdyby to přeci jen nedopadlo dobře, vždy máš ještě možnost se odvolat. Za to nic nedáš…

Takže držíme pěsti, a budeš-li chtít, můžeš se s námi podělit o názor na letošní přijímačky v naší anketě.

<!--{cke_protected}%3Cscript%20src%3D%22http%3A%2F%2Fpolls.wz.cz%2Fshowjs.php%3Fid%3D2432%26user%3Dkristy%22%3E%3C%2Fscript%3E-->
Anketa
loader Načítám...

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
28.5.2022 - Den otevřených dveří
29.5.2022 - Den otevřených dveří
31.5.2022 - Den otevřených dveří
2.6.2022 - Den otevřených dveří
6.6.2022 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.