List of Schools in Europe
11. 10. 2017
Je zcela samozřejmé, že bez různých moderních vychytávek typu internetu či chytrých telefonů si už asi nedovedeš svůj život ani představit. A my vlastně také ne. Ovšem stejně jako v jiných případech i zde platí, že vše má své pro a proti.
Jedním z nejvýznamnějších pozitiv moderních technologií je to, že tebou požadované informace nemusíš zdlouhavě shánět například někde v knihovně, ale máš je pěkně „při ruce“. Dalšími výhodami pak je, že se můžeš s přáteli kdykoliv a na čemkoliv domluvit, a to nejen přes sms zprávy, ale i různé sociální sítě. Můžeš jim rovněž poslat potřebné soubory, materiály nebo fotografie. Nebo se všem svým kamarádům najednou pochlubit zveřejněním fotek na svých internetových profilech. Možností a využití je zkrátka více než dost.
Ať je to ale, co chce, měl/a bys vždy dbát nejvíce ze všeho na bezpečnost.
Je nutné si uvědomit, že to, co sám/sama někde sdílíš či někomu pošleš, může být nějakým způsobem dříve či později zneužito (třeba i tvými přáteli) a dostat se tak mezi širokou veřejnost. I když o to vůbec nebudeš stát. A nejhorší je, že s tím ani mnohdy nic nenaděláš.
Kyberšikana je, jak už jsi jistě pochopil/a, šikana prostřednictvím elektronických médií, jakými jsou právě internet či mobilní telefony. Stejně jako „obyčejná“ šikana spočívá v tom, že má za cíl ti ublížit, ztrapnit tě či ti jinak znepříjemnit život.
Nejhorší ze všeho ovšem je, že může vzniknout velice snadno – prakticky kdykoliv a kdekoliv. Stačí, aby sis začal/a s někým psát na chatu, někomu poslal své (intimní) fotografie či jiné citlivé údaje nebo informace, a neštěstí je na světě. K tomu všemu se nemusí projevit hned, ale teprve později, kdy se k tvým informacím či jiným souborům může dostat nějaká třetí osoba.
Proto důkladně promýšlej, co přes mobil či internet posíláš. A to nejen cizím lidem, ale i svým kamarádům. Nikdy nevíš, kdo se do vaší konverzace nabourá a jak získané informace využije.
Přemýšlíš-li, jaké jsou hlavní znaky projevy kyberšikany, pak věz, že jedním ze základních znaků je to, že se ti jednání ostatních vůči tvé osobě nelíbí a je ti silně nepříjemné.
To samozřejmě ještě nic neznamená, někdy to třeba ty sám/sama vidíš moc černě, ale v mnoha případech se o kyberšikanu opravdu jedná a je zapotřebí s ní co nejdříve skoncovat. Ovšem nepokoušej se o to sám/sama! Svěř se se svým podezřením rodičům, kamarádům či učitelům. Spolu s nimi pak seber odvahu zajít na policii. I když to pro tebe bude nepříjemné, je to nezbytné.
Uvědom si, co vše ti ten dotyčný/ta dotyčná může udělat a také, že se nemusí jednat jen o tebe. Stejným způsobem může napadnout i tvou rodinu, přátele, zkrátka mnohé další nevinné lidi.
A jak se vlastně může projevit? Například zasílám různých urážlivých zpráv – ať už přes mobil, email, chat a podobně, zveřejněním různých zvukových záznamů, videí či fotografií s tvojí osobou či dokonce vydíráním.
Rovněž může tvým jménem (ukradne-li ti tvoji identitu) obtěžovat tvé přátele. Najednou se s tebou tví kamarádi nebudou chtít bavit, přestanou ti odpovídat a odepisovat, a ty ani nebudeš vědět proč.
A to byla jen hrstka toho, čemu bys mohl/a být jako oběť kyberšikany vystaven/a. Znovu tedy apelujeme, ve tvém vlastním zájmu, pečlivě promýšlej, komu a co prostřednictvím mobilního telefonu či internetu sděluješ. Následky mohou být nedozírné a nejde je vzít zpátky. Tak buď velmi opatrný/á.
Přijímací zkoušky na SŠ se nezadržitelně blíží. Připrav se na cílovou rovinku
Zápisy do 1. tříd ZŠ začínají. Z čeho se skládají a jaké jsou novinky?
Podpora dětí poznamenaných distanční výukou bude až do srpna
Hlásíš se do oboru s talentovou zkouškou? Pak si nezapomeň podat přihlášku, termín se již blíží!
Jak moc se projevila distanční výuka u žáků ZŠ a co dalšího ovlivnila?