Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Chraň se před kyberšikanou, přijít může odkudkoliv

Chraň se před kyberšikanou, přijít může odkudkolivV dnešní době moderních technologií je bohužel velmi časté i jejich zneužití. A to až ve formě kyberšikany. V čem kyberšikana spočívá a jak se jí můžeš co nejlépe vyhnout?

11. 10. 2017

Je zcela samozřejmé, že bez různých moderních vychytávek typu internetu či chytrých telefonů si už asi nedovedeš svůj život ani představit. A my vlastně také ne. Ovšem stejně jako v jiných případech i zde platí, že vše má své pro a proti.

Informace versus bezpečnost

Jedním z nejvýznamnějších pozitiv moderních technologií je to, že tebou požadované informace nemusíš zdlouhavě shánět například někde v knihovně, ale máš je pěkně „při ruce“. Dalšími výhodami pak je, že se můžeš s přáteli kdykoliv a na čemkoliv domluvit, a to nejen přes sms zprávy, ale i různé sociální sítě. Můžeš jim rovněž poslat potřebné soubory, materiály nebo fotografie.  Nebo se všem svým kamarádům najednou pochlubit zveřejněním fotek na svých internetových profilech. Možností a využití je zkrátka více než dost.

Ať je to ale, co chce, měl/a bys vždy dbát nejvíce ze všeho na bezpečnost.

Je nutné si uvědomit, že to, co sám/sama někde sdílíš či někomu pošleš, může být nějakým způsobem dříve či později zneužito (třeba i tvými přáteli) a dostat se tak mezi širokou veřejnost. I když o to vůbec nebudeš stát. A nejhorší je, že s tím ani mnohdy nic nenaděláš.

Co je vlastně kyberšikana?

Kyberšikana je, jak už jsi jistě pochopil/a, šikana prostřednictvím elektronických médií, jakými jsou právě internet či mobilní telefony. Stejně jako „obyčejná“ šikana spočívá v tom, že má za cíl ti ublížit, ztrapnit tě či ti jinak znepříjemnit život.

Jak může vzniknout?

Nejhorší ze všeho ovšem je, že může vzniknout velice snadno – prakticky kdykoliv a kdekoliv. Stačí, aby sis začal/a s někým psát na chatu, někomu poslal své (intimní) fotografie či jiné citlivé údaje nebo informace, a neštěstí je na světě. K tomu všemu se nemusí projevit hned, ale teprve později, kdy se k tvým informacím či jiným souborům může dostat nějaká třetí osoba.

Proto důkladně promýšlej, co přes mobil či internet posíláš. A to nejen cizím lidem, ale i svým kamarádům. Nikdy nevíš, kdo se do vaší konverzace nabourá a jak získané informace využije.

Projevy

Přemýšlíš-li, jaké jsou hlavní znaky projevy kyberšikany, pak věz, že jedním ze základních znaků je to, že se ti jednání ostatních vůči tvé osobě nelíbí a je ti silně nepříjemné.

To samozřejmě ještě nic neznamená, někdy to třeba ty sám/sama vidíš moc černě, ale v mnoha případech se o kyberšikanu opravdu jedná a je zapotřebí s ní co nejdříve skoncovat. Ovšem nepokoušej se o to sám/sama! Svěř se se svým podezřením rodičům, kamarádům či učitelům. Spolu s nimi pak seber odvahu zajít na policii. I když to pro tebe bude nepříjemné, je to nezbytné.

Uvědom si, co vše ti ten dotyčný/ta dotyčná může udělat a také, že se nemusí jednat jen o tebe. Stejným způsobem může napadnout i tvou rodinu, přátele, zkrátka mnohé další nevinné lidi.

A jak se vlastně může projevit? Například zasílám různých urážlivých zpráv – ať už přes mobil, email, chat a podobně, zveřejněním různých zvukových záznamů, videí či fotografií s tvojí osobou či dokonce vydíráním.

Rovněž může tvým jménem (ukradne-li ti tvoji identitu) obtěžovat tvé přátele. Najednou se s tebou tví kamarádi nebudou chtít bavit, přestanou ti odpovídat a odepisovat, a ty ani nebudeš vědět proč.

A to byla jen hrstka toho, čemu bys mohl/a být jako oběť kyberšikany vystaven/a. Znovu tedy apelujeme, ve tvém vlastním zájmu, pečlivě promýšlej, komu a co prostřednictvím mobilního telefonu či internetu sděluješ. Následky mohou být nedozírné a nejde je vzít zpátky. Tak buď velmi opatrný/á.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
3.6.2023 - Den otevřených dveří
6.6.2023 - Den otevřených dveří
8.6.2023 - Den otevřených dveří
8.6.2023 - Přijímací řízení
24.6.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.