Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak je to s umístěním ukrajinských dětí do českých ZŠ?

Jak je to s umístěním ukrajinských dětí do českých ZŠ?Velké množství ukrajinských rodičů má již nyní, nedlouho pro příjezdu do ČR, zájem na tom, aby jejich děti začaly co nejdříve navštěvovat základní školu. Je toto ale prakticky možné? Jsou na to naše školy připravené? A jaké jsou další možnosti a doporučen

23. 3. 2022

Všichni samozřejmě chápeme, že je nezbytné, aby se zejména mladší ratolesti co nejrychleji adaptovali v nových podmínkách, začlenily se mezi ostatní děti, a snažily se tak vylepšit svoji psychiku. Jenže je toto opravdu takto rychle možné? Nebude to na úkor „našich“ dětí?

Navýšení kapacity

Je až s podivem, že některé záležitosti, které by dříve trvaly několik týdnů či měsíců, lze najednou vyřešit prakticky ze dne na den. Tam, kde ještě nedávno byla plná kapacita a škola tak nemohla přijímat další žáky, to nyní možné je.

Senát totiž minulý týden schválil návrh zákona (a ještě týž den jej podepsal i prezident), který má mj. naším školám umožnit navýšit svoji kapacitu kvůli malým ukrajinským uprchlíkům. Starat se o ně budou moci až do konce léta ukrajinští učitelé, a to bez toho, aniž by museli splnit základní podmínku – znalost češtiny.

I toto však lze splnit jen do určitého počtu žáků – žádná budova nelze ze dne na den „nafouknout“. Proto ředitelé škol, kteří nebudou mít už kam případné dětské uprchlíky zařadit, budou muset informovat zřizovatele školy, a pokud ani on nenajde žádné jiné místo, bude muset informovat kraj.

Přeplněná Praha

Tento problém budou mít prozatím nejvíce školy z Prahy a středních Čech. Právě zde se totiž nejvíce uprchlíci koncentrují. Oni sami by proto měli dbát rad, a nemířit právě do těchto lokalit, ale pokusit se rozmístit v rámci celé republiky.

Síť jednotřídek

Kromě jiného v ČR také vzniká síť škol přímo pro ukrajinské děti. Tzv. síť jednotřídek. Právě zde se totiž budou moci děti učit v jejich rodném jazyce, tedy ukrajinštině. Pro mnohé z nich to bude nejprospěšnější řešení.

Přestup na SŠ

Pro starší děti je zde také samozřejmě možnost studia na SŠ. A protože už jsou termíny přihlášek dávno uzavřené, právě pro tyto případy došlo k prodloužení termínů. Uprchlíci z Ukrajiny si tak mohou podávat přihlášky ke studiu maturitních oborů do 5. dubna a nematuritních až do 8. dubna.

Při samotných přijímacích zkouškách pak zřejmě budou moci tito uchazeči skládat test z matematiky v angličtině či ukrajinštině a test z českého jazyka budou mít nahrazený pohovorem.

V každém případě to nebudou mít ani mladší, ani starší děti vůbec jednoduché. Držme jim proto pěsti, aby se s tou nepříjemnou situací co nejlépe vyrovnaly a aby se jim u nás ve studiu dařilo.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
8.12.2022 - Den otevřených dveří
8.12.2022 - Den otevřených dveří
8.12.2022 - Den otevřených dveří
8.12.2022 - Den otevřených dveří
8.12.2022 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.