Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak napsat životopis?

Jak napsat životopis?Blíží se konec tvého studia? Začínáš shánět práci? Pak asi víš, že budeš muset sepsat i svůj první životopis. Jak má ale vypadat a co vše by měl obsahovat?

9. 2. 2017

Ucházíme-li se o pracovní místo, pak obvykle bývá naším prvním kontaktem s vybranou firmou zaslání našeho tzv. Curriculum vitae neboli životopisu

V praxi to tedy znamená, že je nutné jím personalisty společnosti upoutat a probudit v nich zvědavost a zájem tě osobně poznat a pozvat tě k osobnímu pohovoru. Tam už to pak bude jedině na tobě, jak se dokážeš prezentovat a být přesvědčivý, že právě ty jsi ten nejvhodnější kandidát na obsazovanou pozici. Ovšem bez poutavého a zajímavého životopisu se tam téměř jistě nedostaneš. Takže na co vše si dát pozor a co dodržet?

Základní pravidla                                                                                             

Protože se jedná o velmi zásadní dokument potřebný k získání co nejlepšího pracovního místa, platí především nepodcenit jeho přípravu a nebrat jeho sepsání na lehkou váhu.

Je důležité si uvědomit, že na tvoje vysněné místo se může hlásit i několik desítek uchazečů a každá „chybka“ tě může z užšího výběru vyřadit. Proto dbej na to, aby tebou vytvořené curriculum vitae bylo nejen pravdivé a stručné (max. na dva listy), ale i přehledné a bez gramatických chyb.

A pokud k němu budeš přikládat i fotografii, pak jen seriozní, nejlépe pasovou. Přeci jen jde o vážnou věc a nikoliv o soutěž vtipných momentek.

Obsah a struktura

I když je samozřejmě možné napsat si CV dle svého uvážení, je dobré dodržet alespoň základní kostru a strukturu všeobecně uznávaného vzoru. Některé firmy totiž tvoje experimenty nemusí zrovna ocenit a rovnou tě mohou na jejich základě vyřadit z možných adeptů na osobní pohovor. A ty tak zbytečně ztratíš šanci ukázat osobně, co v tobě je a co by v tobě mohla společnost získat.

A co všechno by tedy měl životopis obsahovat? Tak tedy:

  • Osobní a kontaktní údaje - v této části uveď své jméno a příjmení, dosažený titul, datum narození, adresu bydliště a především svůj telefon a e-mail.
  • Informace o vzdělání a absolvované praxi (klidně i o těch krátkých během tvého studia) – zde vypiš vysoké či střední školy, které jsi studoval/a, jaké obory, a v kterém období. Uvést sem můžeš i případné nedokončené studium, různé rekvalifikace, školení či absolvované kurzy, z nichž máš na doložení certifikát či osvědčení.
  • Přehled zaměstnání – možná jsi zatím žádné zaměstnání neměl/a, ale pokud ano (počítají si i různé brigády), pak je nezapomeň seřadit chronologicky, od těch nejaktuálnějších po ty starší. Uveď název zaměstnavatele, období, ve kterém jsi u něj pracoval/a, název tvojí pracovní pozice i její krátký popis. Vše hlavně dle hesla „stručně, jasně, výstižně“.
  • Jazykové znalosti – vypiš, které světové jazyky ovládáš, a na jaké úrovni. V této části ale důrazně varujeme, aby sis řádně promyslel/a, jakou znalost uvedeš. Na jednu stranu není dobré se podceňovat, na stranu druhou je ale toto oblast, ve které tě snadno odhalí, pokud se příliš přeceníš. Se sebehodnocením tedy opatrně!
  • Další dovednosti a znalosti – místo a prostor pro uvedení tvých ostatních „speciálních“ dovedností, jakými jsou například práce s počítačem (konkretizuj programy, které ovládáš), psaní na klávesnici všemi deseti, řízení motorových vozidel a další.  V této části máš největší šanci svého potenciálního zaměstnavatele zaujmout, tak pořádně přemýšlej, co všechno sem můžeš uvést.
  • Zájmy a koníčky – ty samozřejmě povinně vypsat nemusíš, nebo určitě ne všechny. Ovšem pokud máš nějaký zvláštní, neobvyklý koníček, mohl by i ten tvého budoucího šéfa zaujmout natolik, že se rozhodně tě k pohovoru pozvat. Protože se budeš odlišovat od mnoha ostatních uchazečů. Zvol si tedy několik málo z nich a připrav se na to, že i na ně dojde při osobním pohovoru řeč.

Jak asi sám/sama vidíš, částí to má více než dost. Ale protože žijeme v moderní době internetu, není problém, aby sis tam našel buď nějaký vzor, nebo přímo generátor. Prostřednictvím formulářového průvodce si v něm vyplníš pouze svá data a nakonec si stáhneš hotový životopis do počítače. Víceméně bez práce. 

Záleží tedy jen na tobě, jak velkou práci si chceš s životopisem dát či jak si ho upravíš. Ale nezapomeň, že někdy méně znamená více, tak opatrně.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
26.5.2018 - Den otevřených dveří
31.5.2018 - Přihlášky na VOŠ
31.5.2018 - Den otevřených dveří
6.6.2018 - Slavnostní vyřazení maturantů.
6.6.2018 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.