Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak to bude s pololetním vysvědčením?

Jak to bude s pololetním vysvědčením?Jsi žákem/studentem základní či střední školy? Zajímá tě, jak bude vypadat tvé vysvědčení za první pololetí? Pak věz, že možností je více. Kromě klasického známkování na něm totiž budeš moci nalézt i hodnocení slovní.

25. 1. 2021

Přesto, že se to nezdá, máme zde konec ledna, a s ním i konec prvního pololetí. Neboli čas zúčtování.

Jak ovšem sám/sama dobře víš, tento školní rok je, stejně jako druhé pololetí toho minulého, velmi specifický. Do školy jsi stačil/a chodit pouze pár týdnů a teď už jen sedíš doma u počítače a vzděláváš se distančně. Což není ve finále žádná výhra ani pro tebe, ani pro tvé učitele, kteří tě mají nyní hodnotit. I proto tě bude možná daleko více než kdy jindy zajímat, jakých výsledků jsi dosáhl.

Způsob hodnocení

Samozřejmě všichni ví, že tento styl výuky je pro tebe daleko náročnější než při běžné školní docházce. Nejenom, že se toho na tebe valí ze všech stran více než dost, ještě se musíš k tomu všemu donutit sednout sám/sama a vše si řádně zorganizovat. Nehledě na to, že i vysvětlování nové látky takhle na dálku není zrovna ideální.

I z těchto důvodů proto bylo tvým učitelům umožněno (a MŠMT i doporučeno) využít místo klasického známkování hodnocení slovní. Tedy pokud jej má tvoje škola zahrnuté ve svém školním řádu.

Nehledě na to, že by v současné době neměli brát v úvahu pouze výsledky tvých písemných testů, ale měli by započítat i další kritéria. Například tvoji aktivitu při distanční výuce, plnění zadaných úkolů, schopnost zorganizovat si svůj čas či tvoji případnou dobrovolnou (nebo v rámci studia i povinnou) pomoc ohledně pandemie COVIDu-19. A to se přeci jen daleko lépe vyjádří slovně než jednou jedinou známkou.

Nebudou-li tě přesto chtít připravit o známky, mohou obě tyto metody zkombinovat a známky slovním hodnocením jen doplnit. Sám/sama tedy uvidíš, jakou formu tví učitelé zvolili.

„Novinkou“ oproti klasickému vysvědčení tak je, že by nemělo jen odrážet tvé výsledky, ale mělo by kupříkladu obsahovat i popis tvých nedostatků v přístupu k výuce a doporučení, jak je odstranit. Nebuď tedy zklamaný/á, pokud na vysvědčení nenajdeš samé pozitivní informace. Přeci jen je tato situace pro všechny strany nezvyklá a je zapotřebí se pokusit si vše co nejvíce zjednodušit a ulehčit. Případně zavčas odstranit špatné návyky.

Nenech se tím tedy rozhodit a zkus se alespoň trochu zamyslet, zda nebude dobré si alespoň některé vypsané rady vzít k srdci. Za vyzkoušení nic nedáš.

Výjimky

I přes výše uvedené možnosti však existují situace, kdy škola nemá při hodnocení na výběr. A to například tehdy, jedná-li se o vysvědčení, které je započítáváno do přijímacích zkoušek na střední školy nebo při přestupu žáka na školu, která má odlišný způsob hodnocení.

V prvním případě je jasné, že slovní hodnocení se musí převést na známky děj se co děj, v tom druhém pak záleží na tom, zda žák/student přechází ze školy s klasickým hodnocením na školu s hodnocením slovním, či naopak.

Termín předání

A kdy, že se na vysvědčení můžeš těšit? Vzhledem k současné situaci bohužel těžko říct, nikdo zatím přesně neví, kdy se budeš moci vrátit do školy. Je ale stanoveno, že ve čtvrtek 28. 1. ti musí být výsledky sděleny alespoň například ve školním systému. Samotné předání „dokladu“ pak musí proběhnout nejpozději třetí den po návratu do školy.

Ať už ale dostaneš vysvědčení kdykoliv a jakékoliv – klasické se známkami, se známkami i slovním popisem nebo pouze slovní hodnocení – přejeme ti, aby bylo co nejzdařilejší a nejlepší. smiley

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
30.9.2021 - šavš run 2021
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
1.10.2021 - Den otevřených dveří
5.10.2021 - Den otevřených dveří
5.10.2021 - Den otevřených dveří
5.10.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.