List of Schools in Europe
25. 11. 2021
Přesto, že máš na podání přihlášek ke studiu na střední škole ještě relativně dost času, nenech se tím uchlácholit. Pokud to budeš odkládat, najednou zjistíš, že ti do 1. března 2022 zbývá posledních pár dnů, a ty stále ještě váháš, které 2 školy do přihlášek vyplnit. Důvodem přitom může být i to, že nebudeš mít veškeré potřebné informace.
Proto si teď v klidu sedni a zapřemýšlej, co a kde by tě bavilo studovat a co bys chtěl/a o daných konkrétních školách vědět.
Pokud tvoje představa nespočívá v tom, že budeš na 100 % studovat jen ve svém městě, kde pravděpodobně jistý přehled o středních školách či učilištích máš, můžeš pro větší rozhled využít i různé školské portály.
Na nich mnohdy nenajdeš jen samotné odkazy na internetové stránky škol z celé republiky, ale také třeba termíny jednotlivých dnů otevřených dveří. A ty ti rozhodně doporučujeme využívat. Jestliže to tedy bude alespoň trochu možné a budou-li se v dnešní době vůbec konat. Nejen, že si tak třeba uděláš nějaký pěkný výlet, ale právě zde se obvykle dozvíš nejvíce potřebných informací a ještě si přitom školu pořádně prohlídneš – jak vypadá, jaké má vybavení apod.
Internet a telefon
Dalšími možnostmi (a z bezpečí domova) jsou pak internet a telefon.
Prostuduješ-li si pořádně webové stránky každé školy, jistě i na nich najdeš mnoho užitečných informací. A pokud ne, určitě tam bude alespoň uvedeno telefonní číslo na studijní oddělení, na kterém se budeš moci na požadované informace doptat.
Pro samotné rozhodování a porovnávání je přitom důležitá celá řada faktorů a otázek. Mezi ty základní, na které by ses měl/a při hledání na internetu či při osobní návštěvě školy zaměřit, patří například tyto:
Každopádně pokud se na některou z těchto otázek zapomeneš na dané škole zeptat, klidně se neboj tam znovu zavolat či napsat, určitě ti rádi odpoví.
Při volbě své budoucí školy pak také nezapomeň na to, jaké máš současné výsledky, studijní předpoklady i zdravotní stav. Abys přeci jen nepřecenil své možnosti. Na stranu druhou se ale ani nepodceňuj, ani to není dobré. Proto pokud budeš váhat, na co máš a nemáš, zkus se poradit nejen s rodiči, ale třeba i s učiteli, výchovnými poradci atd. Ti tě také znají a ještě mají s žáky mnohaleté zkušenosti, takže dokážou lépe odhadnout, jaká škola či jaký obor pro tebe bude nejlepší.
Navíc je dobré si v prvním kole zvolit jednu školu s vyšším cílem a druhou takovou, která je pro tebe „jistější“, jako takový záchytný bod. V dalších kolech pak sice budeš mít možnosti pro podání přihlášky neomezené, ovšem mnohé školy již mohou mít kapacity naplněny a ty by ses tak nemusel/a dostat nikam.
Proto tedy v žádném případě toto rozhodnutí neodbývej a opravdu pečlivě jej zvaž, vyplatí se to!
5+1 tip na originální DIY dárek pro učitelku
Jak zažádat o domácí vzdělávání u žáků ZŠ?
Jak je to s umístěním ukrajinských dětí do českých ZŠ?
Pomoc ukrajinským vysokoškolským studentům
Kvůli covidu více ředitelského volna nebo výuka online
Jak se poprat s nervozitou před ústní zkouškou a jak se u ní snažit působit?