Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jsi žákem 9. ročníku? Pak máš nejvyšší čas finišovat s výběrem SŠ a se zjišťováním potřebných informací

Jsi žákem 9. ročníku? Pak máš nejvyšší čas finišovat s výběrem SŠ a se zjišťováním potřebných informacíKončíš základní školu a ještě stále nejsi pevně rozhodnutý/á co budeš dělat dál? Na jakou školu se vydáš? Pak by sis měl/a pospíšit a co nejdříve si vytvořit jejich potenciální seznam, a to včetně otázek, na které potřebuješ získat odpovědi.

25. 11. 2021

Přesto, že máš na podání přihlášek ke studiu na střední škole ještě relativně dost času, nenech se tím uchlácholit. Pokud to budeš odkládat, najednou zjistíš, že ti do 1. března 2022 zbývá posledních pár dnů, a ty stále ještě váháš, které 2 školy do přihlášek vyplnit. Důvodem přitom může být i to, že nebudeš mít veškeré potřebné informace.

Proto si teď v klidu sedni a zapřemýšlej, co a kde by tě bavilo studovat a co bys chtěl/a o daných konkrétních školách vědět.

Den otevřených dveří

Pokud tvoje představa nespočívá v tom, že budeš na 100 % studovat jen ve svém městě, kde pravděpodobně jistý přehled o středních školách či učilištích máš, můžeš pro větší rozhled využít i různé školské portály.

Na nich mnohdy nenajdeš jen samotné odkazy na internetové stránky škol z celé republiky, ale také třeba termíny jednotlivých dnů otevřených dveří. A ty ti rozhodně doporučujeme využívat. Jestliže to tedy bude alespoň trochu možné a budou-li se v dnešní době vůbec konat. Nejen, že si tak třeba uděláš nějaký pěkný výlet, ale právě zde se obvykle dozvíš nejvíce potřebných informací a ještě si přitom školu pořádně prohlídneš – jak vypadá, jaké má vybavení apod.

Internet a telefon

Dalšími možnostmi (a z bezpečí domova) jsou pak internet a telefon.

Prostuduješ-li si pořádně webové stránky každé školy, jistě i na nich najdeš mnoho užitečných informací. A pokud ne, určitě tam bude alespoň uvedeno telefonní číslo na studijní oddělení, na kterém se budeš moci na požadované informace doptat.

Co je dobré si zjistit?

Pro samotné rozhodování a porovnávání je přitom důležitá celá řada faktorů a otázek. Mezi ty základní, na které by ses měl/a při hledání na internetu či při osobní návštěvě školy zaměřit, patří například tyto:

 • jaký měli přijímaní žáci v uplynulých letech prospěch,
 • jaký byl počet uchazečů a jaké procento jich bylo přijato,
 • zda se konají kromě jednotných přijímacích zkoušek i přijímačky školní a případně z jakých předmětů,
 • zda škola přihlíží ke studijním výsledkům ze základní školy,
 • zda škola doporučuje nějakou literaturu k přípravě na přijímačky, případně zda jsou pořádány „zkoušky nanečisto“ (určitě se vyplatí si je zkusit, alespoň odhalí tvé nedostatky),
 • kolik procent studentů školu nedokončí a jaké jsou výsledky u závěrečných (maturitních) zkoušek,
 • kolik procent studentů se naopak hlásí na vysokou či vyšší odbornou školu a jakou mají úspěšnost při přijímacím řízení
 • jak na škole probíhá výuka informatiky či cizích jazyků – jaká je vybavenost učeben, jak je konkrétně zajištěna výuka (zda studenti přijdou do kontaktu i s rodilými mluvčími či nikoliv), zda se pořádají na dané škole výměnné pobyty či stáže…,
 • jak na škole probíhá praxe a kolik jí je,
 • jaká je nabídka dalších volitelných předmětů a zda je zde možnost absolvovat nějaké další kurzy se získáním certifikátů,
 • jaká je nezaměstnanost absolventů,
 • či u soukromých škol jaká je výše školného a zda je zde možnost získat stipendium (případně jaké jsou jeho podmínky) apod.

Každopádně pokud se na některou z těchto otázek zapomeneš na dané škole zeptat, klidně se neboj tam znovu zavolat či napsat, určitě ti rádi odpoví.

Nepřeceňuj se, ale ani nepodceňuj

Při volbě své budoucí školy pak také nezapomeň na to, jaké máš současné výsledky, studijní předpoklady i zdravotní stav. Abys přeci jen nepřecenil své možnosti. Na stranu druhou se ale ani nepodceňuj, ani to není dobré. Proto pokud budeš váhat, na co máš a nemáš, zkus se poradit nejen s rodiči, ale třeba i s učiteli, výchovnými poradci atd. Ti tě také znají a ještě mají s žáky mnohaleté zkušenosti, takže dokážou lépe odhadnout, jaká škola či jaký obor pro tebe bude nejlepší.

Navíc je dobré si v prvním kole zvolit jednu školu s vyšším cílem a druhou takovou, která je pro tebe „jistější“, jako takový záchytný bod. V dalších kolech pak sice budeš mít možnosti pro podání přihlášky neomezené, ovšem mnohé školy již mohou mít kapacity naplněny a ty by ses tak nemusel/a dostat nikam.

Proto tedy v žádném případě toto rozhodnutí neodbývej a opravdu pečlivě jej zvaž, vyplatí se to! smiley

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
30.6.2022 - Přijímací řízení
12.7.2022 - Den otevřených dveří
23.8.2022 - Přijímací řízení
8.9.2022 - Den otevřených dveří
12.9.2022 - Přijímací řízení
ART & DESIGN INSTITUT
Praha 3 - Vinohrady
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.