Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Kombinace prezenční a dálkové výuky i na ZŠ a SŠ?

Kombinace prezenční a dálkové výuky i na ZŠ a SŠ?Bude v budoucnu možná kombinace prezenční a dálkové výuky nejen na vysokých školách, ale rovněž i na školách základních a středních? I to je jednou ze současných vizí MŠMT.

19. 11. 2021

Sám/sama jistě vidíš, jak je dnešní doba nejistá a chaotická. Situace se mění ze dne na den, a ty ani nevíš, jak dlouho ještě budeš moci chodit do školy, než ji zase zavřou. A právě to je zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč by MŠMT chtělo do budoucna umožnit i základním a středním školám kombinaci prezenční a dálkové výuky.

Ověřování již probíhá

Tuto formu proto již od letošního dubna ověřuje v několika desítkách základních a středních škol. A další se postupně přihlašují.

Testování by mělo probíhat do roku 2023 a na jeho základě chce MŠMT nachystat legislativní změny, které by tento způsob vyučování umožňovaly. O jak velkou část výuky distančně by se ale jednalo, úřad zatím neupřesnil.

Samotný zkušební projekt by přitom měl vyjít zhruba na 10 milionů Kč a platí se z rozpočtu Národního pedagogického institutu.

Rozdíly

Podle dosluhujícího ministra školství je ale zřejmé, že by takto kombinované vzdělávání mělo odlišný účinek na děti na prvním a druhém stupni ZŠ či na SŠ. Zejména mladší děti totiž potřebují při takto postavené výuce pomoc rodičů. Nehledě na to, že aby byl tento způsob výuky dostatečně kvalitní, je zapotřebí k němu žáky a studenty motivovat a také zajistit, aby měli přístup k internetu.

Podle zjištění inspekce se totiž ještě na začátku tohoto roku do online výuky nezapojovalo na 50 tisíc dětí, čímž se ještě více prohloubily rozdíly ve vzdělávání. A to zajisté není cílem tohoto projektu.

Navíc se v souvislosti s pandemií koronaviru ukázalo, že i když je používání počítačů ve výuce již běžnou a očekávanou záležitostí, ne všechno se přes něj lze naučit. Je proto zapotřebí stanovit přesné podmínky, za kterých by bylo možné tuto formu vzdělávání využívat a v jakém rozsahu.

Doufejme ale, že se toto nakonec podaří a v našem školství tak dojde k dalšímu významnému posunu.

 

 

 

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
arrow
Vysoká škola ekonomická v Praze
nám. W. Churchilla 4, Praha 3
www.vse.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
12.7.2022 - Den otevřených dveří
23.8.2022 - Přijímací řízení
8.9.2022 - Den otevřených dveří
12.9.2022 - Přijímací řízení
ART & DESIGN INSTITUT
Praha 3 - Vinohrady
20.9.2022 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.