Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Neúspěšnost u maturitních zkoušek se mezi kraji výrazně liší

Neúspěšnost u maturitních zkoušek se mezi kraji výrazně lišíTo, že je úspěšnost i neúspěšnost u zkoušky dospělosti v rámci jednotlivých škol či krajů různá, je zcela obvyklé. Otázkou ovšem je, jak velké tyto rozdíly jsou.

4. 9. 2019

Strach a obavy z vykonání maturitní zkoušky jsou u budoucích maturantů prakticky samozřejmé. Málokdo má natolik pro strach uděláno, že si z této veledůležité zkoušky vůbec nic nedělá. Což je jedině dobře. Ne každý ji totiž zvládne hravě, a mít z ní respekt je proto určitě na místě. Zejména v dnešní době, kdy podmínky pro její vykonání nejsou úplně srovnatelné.

Učiliště a nástavby

Dosti „kruté“ podmínky totiž mají například učiliště a nástavby. Ty na rozdíl od gymnázií nemají tolik prostoru na klasické maturitní předměty, jakými jsou například matematika či cizí jazyky, a oproti ostatním maturantům jsou tak studenti učilišť znevýhodněni. Každé z nich má totiž své specifické předměty, které jsou pro vykonávání toho či onoho řemesla neopomenutelné, a těm dává při výuce samozřejmě přednost.

Dalším faktorem, jež pak výrazně ovlivňuje samotné studium a potažmo tak i šanci na splnění maturity, je praxe. Mnoho oborů totiž zahrnuje během studia i různě dlouhé praktické stáže, a o jejich dobu tak má zkrácenou teoretickou část výuky. Čímž opět ztrácí čas oproti jiným, pouze teoreticky zaměřeným, školám.

I z těchto důvodů proto mnohé nepřekvapí, že největší rozdíly v neúspěšnosti u maturitních zkoušek v rámci jednotlivých krajů, jsou právě na těchto typech škol. Je to až o zhruba 30 %.

Střední odborné školy a gymnázia

Nejmenší rozdíly v neúspěšnosti maturantů panují (dle očekávání) na gymnáziích. Zde je rozdíl pouze okolo 2 %. U středních odborných škol pak je takový „zlatý střed“, kdy rozdíl neúspěšných maturantů mezi jednotlivými kraji činí cca 11 %.

Absolutní celková neúspěšnost

Vezmeme-li pak v potaz absolutní neúspěšnost maturantů (tedy ty, kteří u zkoušky neuspěli ani na třetí pokus nebo ji nestihli složit do 5 let) za všechny typy škol, vychází nám jako nejúspěšnější kraj Praha, kde se nezadařilo zhruba 3,4 % adeptům. Na opačném konci žebříčku pak skončil kraj Ústecký, kde těch neúspěšných bylo ještě o dalších cca 5 % více.

Dlouhodobější srovnání

Pokud se ovšem uklidňuješ tím, že tyto výsledky jsou jen za minulý rok a ten následující může být úplně opačný, není tomu tak. Jedná se totiž o srovnání za roky 2011 až 2017. A to už má jistou vypovídací schopnost. Neznamená to sice, že když nastoupíš na určitý typ školy v kraji, který na tomto typu studia vyhořel (například na některé z učilišť v Ústeckém kraji), že vyhoříš i ty, ale určitě stojí za to si lépe projít recenze na tu tvoji konkrétní vybranou školu.

Třeba už dopředu zjistíš, že by bylo lepší jít požadovaný obor studovat někam jinam, kde je šance na úspěch mnohem vyšší. Ne celé studium je totiž jen o tom, jak moc se snažíš ty, ale jistou roli v tom hraje i přístup školy ke studentům a jejich vzdělání.

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
arrow
arrow
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
5.10.2023 - Den otevřených dveří
5.10.2023 - 70. výročí zahájení výuky ve zdravotnické škole
6.10.2023 - Den otevřených dveří
7.10.2023 - Den otevřených dveří
9.10.2023 - Přehlídka škol Kolín 2023
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.