Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Neúspěšnost u státních maturitních testů byla nejnižší od roku 2013

Neúspěšnost u státních maturitních testů byla nejnižší od roku 2013Po mimořádném červencovém termínu klesla neúspěšnost u maturitních testů z květnových 11,2 % na 4, 9 %. Vloni přitom byla 17,7 %. Jedná se tak o nejlepší výsledek za posledních několik let.

6. 8. 2021

Přesto, že se bezpochyby jedná o dobrou zprávu, musíme letošní rok, stejně jako ten předchozí, brát „s rezervou“. Vzhledem k tomu, že se jednalo o netypické školní roky, kdy byly podmínky pro přípravu ke zkoušce dospělosti dosti ztížené, probíhaly i samotné maturitní testy (potažmo celé zkoušky) jinak než v běžné roky.

Výhody 

Pro tento rok tak ministr školství stanovil jako protiváhu k nevýhodě při domácím vzdělávání například delší čas při vyplňování samotných testů či možnost odpuštění jejich vykonání pro studenty zdravotnických či sociálních oborů, kteří aktivně pomáhali v boji s onemocněním COVID-19 (započítal se průměr jejich známek). I z těchto důvodů tak mohly být letošní výsledky lepší než v dobách minulých. 

Nemluvě, o již výše zmíněném mimořádném červencovém termínu, který byl určen jak pro studenty, kteří v řádném období testů byli buď nemocní či v karanténě, tak i pro studenty ostatní. Už i tato možnost navíc totiž mohla některé studenty částečně uklidnit natolik, že ani u prvního termínu nebyli tak nervózní, jak by byli, kdyby věděli, že po neúspěšném pokusu budou muset čekat až na podzimní termín a celé léto tak budou trávit nad učebnicemi či u notebooku.

Jednotlivé výsledky

U zkoušky z českého jazyka a literatury pak v rámci běžného termínu neuspělo 4,7 % studentů, po mimořádném termínu tento počet klesl na 2,3 %.

Co se matematiky týče, zde v prvním termínu neuspělo 16,6 % konajících. Po červencovém termínu tento počet klesl na 6,6 %.

U zkoušky z anglického jazyka pak byl počet neúspěšných uchazečů po mimořádném termínu 2,5 %, přičemž po řádném to bylo 6,3 %.

Didaktický test z německého jazyka pak letos prozatím úspěšně nesložilo 10,5 % studentů (po řádném termínu jich bylo 19,7 %).

U ruského jazyka potom klesla neúspěšnost po mimořádném termínu na 4,7 % z jarních 9,2 %, u španělského jazyka na 0,6 % z jarních 2,4 %, a co se týče jazyka francouzského, zde v mimořádném termínu nevykonával zkoušku žádný student – všichni uspěli již v květnu.

Celkové shrnutí

V případě, že zahrneme do celkové bilance všechny žáky, kteří byli k maturitní zkoušce v jarním období přihlášeni (tedy i ty, kteří se k didaktickým testům nedostavili ani v řádném, ani v červencovém termínu), zkoušky společné části maturity složilo v jarním období úspěšně 91,7 % maturantů.

Podzimní část

V podzimním zkušebním období budou didaktické testy společné části zkoušky dospělosti probíhat od 1. do 3. září 2021

Pokud čekají i tebe, pak ti samozřejmě držíme pěsti a přejeme hodně štěstí! 

 

 

 

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
1.12.2021 - Den otevřených dveří
1.12.2021 - Den otevřených dveří
2.12.2021 - Den otevřených dveří
2.12.2021 - Den otevřených dveří
2.12.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.