Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Pomoc ukrajinským vysokoškolským studentům

Pomoc ukrajinským vysokoškolským studentůmProbíhající válečný konflikt na Ukrajině má dopad na životy všech občanů tohoto státu. Včetně studentů. Proto ČR uvolní 150 milionů Kč na podporu jejich vysokoškolského vzdělání.

16. 3. 2022

O tom, že je dnešní doba opravdu zlá, jsi se asi už sám/sama dostatečně přesvědčil/a. Nejprve šílenství ohledně pandemie koronaviru a nyní válečný konflikt na Ukrajině.

Něco nepředstavitelného

Všichni jsme si zřejmě mysleli, že nás takováto událost v 21. století nepotká. Ovšem, jak je vidět, vyloučit se nedá prakticky nic. Válka zuří nedaleko naší republiky a my osobně si těžko dovedeme představit, co si právě v těchto dnech a týdnech prožívají ukrajinští obyvatelé. Rozvrácení rodin, kdy muži rukují bránit zemi, ztráta domovů i obyčejných věcí a nejistota, co bude dál.

Podpora

Stejně jako ostatní země i ČR a její obyvatelé vytváří různé sbírky a akce na jejich podporu.

Zapotřebí přitom nejsou jen finanční prostředky, ale pomohou i další základní věci, jako deky, spacáky, karimatky, trvanlivé potraviny, hygienické potřeby atd. Ovšem ani to není vše. Důležité je zajistit těmto uprchlíkům z válečné země také ubytování, práci a v neposlední řadě i studium.

Stipendia

MŠMT proto rozhodlo o uvolnění 150 milionů Kč na podporu ukrajinských vysokoškolských studentů, a to jak těch, kteří se v naší republice zapíší k běžnému studiu, tak těch, kteří přijedou na krátkodobé studijní pobyty. Na jednoho posluchače přitom budou moci školy získat až 150 000 Kč.

Stipendijní nabídky jednotlivých VŠ se pak budou koncentrovat na speciální stránce Study in the Czech Rebublic. A rozhodovat o tom, zda má daný ukrajinský student na toto stipendium nárok či nikoliv, budou přímo ony. Například dle pohovorů, motivačních dopisů atd.

Ukázalo se také, že v takovéto těžké a krizové chvíli se MŠMT, MVČR a zástupci dalších institucí a VŠ dokáží neprodleně domluvit na postupu a přijmout konkrétní a účinná opatření, jež mají ukrajinským studentům co nejvíce usnadnit jejich situaci.

Přejme jim tedy, aby se co nejrychleji začlenili do našeho vzdělávacího systému a mohli tak, alespoň částečně, zase začít žít „normální“ život a nemuseli jen celé dny přemýšlet o tom, co se děje v jejich rodné zemi. Ty bys to na jejich místě také jistě přivítal/a.

Komentáře k článku

TOP školy
Nejbližší akce na školách
8.12.2022 - Den otevřených dveří
8.12.2022 - Den otevřených dveří
8.12.2022 - Den otevřených dveří
8.12.2022 - Den otevřených dveří
8.12.2022 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.