Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Život v Dánsku: příběh české studentky

Život v Dánsku: příběh české studentkyStudium vysoké školy v zahraničí se stává čím dál více oblíbenějším nejen u českých studentů. Zkušenost, která vám pomůže dospět a osobně růst. Ať už intelektuálně či mentálně.

3. 8. 2017

Vyzkoušíte si, jaké je to žít v jiné zemi a naučíte se více spoléhat sami na sebe. Když jsem se před třemi lety rozhodla rozšířit si obzory a začít své studium v Dánsku, nevěděla jsem, do čeho jdu. Co je charakteristické pro studium v Dánsku a jak je to s hledáním práce?

Praxe jako součást studia

Součástí většiny programů na vysokých školách v Dánsku je pracovní stáž, během které si student vyzkouší daný obor v praxi a získá tak nové praktické dovednosti. Osobně to hodnotím jako velmi pozitivní krok, který absolventům výrazně pomůže k získání praxe před samotným absolvováním studia.

 

Vyvážený osobní a pracovní život

V Dánském království lze studovat bakalářské a magisterské programy na univerzitách jako občan Evropské unie zdarma, a to dokonce i v angličtině. To je také jeden z důvodů, proč se z Dánska stala oblíbená destinace mnoha zahraničních studentů. Navíc lze jako pracující student získat stipendium od dánské vlády, které vám výrazně pomůže s náklady na existenci v této skandinávské zemi. Náklady na živobytí v Dánsku jsou totiž oproti těm v České republice asi třikrát vyšší, a tak je pro většinu studentů klíčové najít si nějaký vedlejší zdroj příjmů. Dobrá zpráva ale je, že k nalezení práce nemusíte umět perfektně dánsky a vystačíte si jen s angličtinou.

Hledání práce v Dánsku

Konkurence je veliká, a to především co se týče uchazečů o práci. Jak si v Dánsku najít práci? Moje první rada je seznamovat se a účastnit se networkingových akcí. Nikdy totiž nevíte, kdy můžete přijít k lákavé pracovní 

nabídce. Oblíbenou formou hledání práce jsou také pracovní agentury, kterých je v Dánsku hned několik. Sama mám s tímto způsobem práce velmi dobrou zkušenost a musím říct, že už vím, co znamená pojem tvrdá práce. Noční směny ve skladech vás totiž leccos naučí – především potom vážit si peněz.

Najít si práci ale můžete i na vlastní pěst. Stačí vám poutavý životopis (nejlépe v dánštině), který můžete roznést po restauracích, hotelech či kavárnách ve vašem městě. Vždy je ale lepší, když vás někdo může osobně doporučit. To je totiž něco, na co Dánové hodně dají a sama to mohu potvrdit. Díky spolužákovi z Francie jsem totiž dostala nabídku práce v dánské firmě Trendhim, kde se aktuálně starám o komfort českých zákazníků a konečně mám tak možnost zjistit, jaké je to opravdové pracovní prostředí. Atmosféra v práci je uvolněná, šéfové skvělí a já jsem ráda, že tu nezapomenu češtinu.

Co zvážit před tím, než se rozhodnete odjet studovat do zahraničí?

Kromě samotného oboru, který byste měli vybrat opravdu pečlivě, by to měl být také váš rozpočet. Můžete si dovolit platit školné, nebo dáte přednost veřejným univerzitám? Jaký je váš důvod ke studiu a jaký je váš cíl? V jakém jazyce chcete studovat?

Ať už se chystáte do zahraničí na delší dobu nebo jen na Erasmus, nezapomeňte si to naplno užít. Nikdy jste totiž neměli více možností než nyní.

 

O autorce:

Jmenuji se Lenka a před třemi lety jsem se rozhodla udělat to nejšílenější rozhodnutí v mém životě a přestěhovat se na sever. O svých dobrodružstvích píšu na svém blogu o životě v Dánsku, kam také můžete směřovat vaše dotazy.

 

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
25.7.2018 - Přijímací řízení
9.8.2018 - Den otevřených dveří
16.8.2018 - Den otevřených dveří
23.8.2018 - Den otevřených dveří
24.8.2018 - Termín podání přihlášky ke studiu VOŠ - III. kolo
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.