Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Změny v podávání přihlášek na střední školy již od následujícího roku? Je to možné

Změny v podávání přihlášek na střední školy již od následujícího roku? Je to možnéSoučasná doba je dobou digitalizace, a proto v září MŠMT předložilo návrh novely školského zákona, která by umožnila podávat přihlášky ke studiu na SŠ elektronickou formou a zároveň by navýšila jejich počet ze 2 na 3.

29. 9. 2023

Čeká tě v roce 2024 podávání přihlášek ke studiu na střední škole? Pak se možná dočkáš příjemné změny. 

Zatímco doposud se tyto přihlášky (na rozdíl od těch ke studiu na VŠ) musely vyplňovat a odevzdávat v papírové formě, je možné, že právě od následujícího roku dojde ke změně, a už je budeš moci podávat elektronicky

Pokrok nezastavíš

Navíc by součástí novely mělo být i navýšení jejich počtu. Tzn., že bys nemusel/a podávat v rámci prvního kola přijímacích zkoušek pouze 2 přihlášky jako doteď, ale mohl/a by sis zvolit až 3 školy či obory

Tento počet byl přitom zvolen tak, aby se zvýšilo procento přijatých uchazečů již po prvním kole přijímacích zkoušek a zároveň, aby školy zvládly toto navýšení nejen z hlediska prostorových, ale i personálních kapacit. Postupem času je ale možné, že se jejich počet ještě zvýší.

Stanovení priorit a nová data

Další novinkou by mělo být, že si budeš na přihláškách stanovovat i svoji prioritu. Tím bude jasné, na kterou školu či který obor se chceš dostat nejvíce. A podle výsledků zkoušek tě systém rovnou někam přidělí.

Možná to zní prostě a jednoduše, ale toto bude mít i svá úskalí. Bude to totiž závazné. Pokud se pak rozhodneš, že na přidělenou školu nenastoupíš (což bude samozřejmě možné), automaticky tě to zařadí do druhého kola přijímacích zkoušek. To by mělo být zřejmě organizované stejně jako první. A teprve až třetí kolo bude volné, tzn., že bude záležet na domluvě rodičů se školou.

V každém případě by toto vše ale mělo přijímačky zrychlit, snížit stres všem stranám a rovněž přinést nová data, která nebylo možné do této doby získat. Zejména informace o tom, kam se žáci chtějí opravdu dostat. Nyní totiž dost často dochází k tomu, že je alespoň jedna škola (jeden obor) vybírána s ohledem na pravděpodobnost, s jakou se tam uchazeč dostane. Ať už o ni opravdu stojí nebo ne. 

Tato data by pak měla posloužit ke změnám v systému středních škol.

Ať už ale digitalizace dopadne pro příští rok úspěšně či nikoliv, přejeme ti, ať si dobře vybereš svůj budoucí obor, a především, ať se tam také dostaneš. 

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
5.12.2023 - Den otevřených dveří
5.12.2023 - Den otevřených dveří
5.12.2023 - Den otevřených dveří
5.12.2023 - Den otevřených dveří
5.12.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.