2.5.2025
Střední odborné učiliště, Liběchov, Boží Voda 230, Liběchov
Dle zprávy České školní inspekce je zřejmé, že nabídka dietních jídel ve stravovacích zařízeních pro žáky je kritická. Zhruba pouhých 10 % školních jídelen a asi pětina výdejen a vývařoven totiž tato jídla svým návštěvníkům nabízí. Přitom žáků s různými alergiemi či dalšími zdravotními problémy vyžadujícími zvláštní stravovací režim je stále více.
Dietní stravování v jídelnách je sice umožněno vyhláškou z roku 2015, není však nařízeno. Rozhodnutí o tom, zda bude či nebude nabízeno je ponecháno na zřizovateli či řediteli školy. To je potom většinou ovlivněno zájmem rodičů žáků, jež zařízení navštěvují a ochotou kuchařů tato jídla připravovat.
Nejčastější možnost dietního stravování přitom mívají děti, které trpí celiakií. To znamená, že musí dodržovat bezlepkovou dietu. A protože celkově počty lidí, kteří drží tuto dietu stoupají, i na školních dietních jídelníčkách to je znát. V uplynulém školním roce byla zařazena do ¾ dietních jídelníčků.
Kromě této pak bývá velmi žádána i tzv. šetřící dieta. Ta spočívá v zařazení lehčí stravy, která by měla ulehčovat trávení.
Jak taková nabídka dietních jídel vypadá? Někde nejsou bohužel v nabídce vůbec, jinde jsou zařazena jako jedno z počtu nabízených a někde jsou nabízena „částečně“. To znamená, že se tyto školní jídelny sice snaží vyjít i jinak stravujícím žákům vstříc, avšak používají na to jistou fintu. Nepřipravují kompletní jídlo, ale buď zajistí jen jeho dílčí úpravu či alespoň pro děti zařídí ohřev jídla, které si donesou z domova. Tím umožní žákům zdravou stravu a zároveň ulehčí práci svým pracovníkům. I to je řešení.
Česká školní inspekce však zjistila, že řada dětí nechodí do jídelen ani když nepotřebují žádnou speciální stravu.
Mnohdy je to způsobeno tím, že je v takovýchto jídelnách nabízeno jen jedno jídlo. To mnoho dětí odradí. Přitom kdyby rozšířily svoji nabídku, většina žáků na obědy chodit bude. Jenže v tomto případě se kuchaři a kuchařky obávají, že by se děti vyhýbaly těm zdravějším, avšak nepopulárním, pokrmům. Proto s rozšířením jídelníčku otálejí. V případě, že na výběr nemají, jim totiž neutečou a budou mít zaručenou vyváženější a zdravější stravu.
V souvislosti se zdravou životosprávou dětí také nelze nezmínit „pamlskovou vyhlášku“. Ta má rovněž dbát na zdraví dětí a omezit jejich přístup ke sladkostem.
Ovšem jak se nyní ukazuje, to, že bude zakázáno ve školách prodávat různé sladké nápoje, čokoládové tyčinky, sušenky a podobně, nezaručí, že si je děti nekoupí v obchodě cestou ze školy. Více než na nabídce bufetů a automatů ve školách totiž záleží na výchově a stravovacích návycích, jež děti získávají doma. Nebudou-li totiž ke správné životosprávě vedeny již odmala v rodině, pak už je ani zdravé a dietní obědy ve škole nezachrání.
Kyselova 4,, 18200 Praha 8
Telefon: 724 362 386
Web: www.gymnaziumhermanek.cz
Machkova 1646/1, 149 00 Praha 4
Telefon: +420 724 158 658
Web: www.gymplmichael.cz
Na Pankráci 420/54, 14000 Praha 4 – Nusle
Telefon: 607 041 436
Web: www.vskk.cz
Machkova 1646/1, 149 00 Praha 4
Telefon: 267 910 638
Web: www.skolamichael.cz
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefon: 724 243 959
Web: www.cemi.cz
2.5.2025
Střední odborné učiliště, Liběchov, Boží Voda 230, Liběchov
3.5.2025
Střední odborné učiliště, Liběchov, Boží Voda 230, Liběchov
7.5.2025
Základní škola a Mateřská škola Benešov nad Ploučnicí, příspěvková organizace, Benešov nad Ploučnicí