Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Jak to bude od září vypadat v českých školách s ukrajinskými uprchlíky?

Jak to bude od září vypadat v českých školách s ukrajinskými uprchlíky?Prázdniny končí a tebe od čtvrtka čeká nový školní rok. Oproti jiným letům máš ale možná obavy, jak to u vás na škole bude po letním volnu vypadat, kolik nových spolužáků ti přibude, a jestli tak nedojde k nějakým omezením či změnám.

31. 8. 2022

Přesto, že i další školní rok budou na našich školách studovat děti ukrajinských uprchlíků, dle prozatímních informací by to nemělo tebe a tvoji výuku nijak ovlivnit. 

I když nejsou prozatím známy přesné počty dětí, ve většině krajů by totiž měly být kapacity škol dostatečné a děti tak budou začleněny do běžných tříd. A tam, kde je míst přeci jen málo (především v Praze a středních Čechách), vznikly speciální třídy a adaptační skupiny.

Potíže s kapacitou

Navíc už v minulém školním roce došlo ve školách, kde počty míst pro ukrajinské děti nestačily, k navyšování kapacit tříd až do počtu 34 dětí ve školách a 28 ve školkách. 

Odhady se zřejmě nenaplní

Kromě toho, i když se dřívější odhady ohledně počtu ukrajinských žáků, kteří od září v českých školách nastoupí, točily kolem 130 000, dosti pravděpodobně jich bude výrazně méně. Dle současných (i když stále ještě ne definitivních) údajů jich je zatím zapsáno kolem 57 000. 

Oddělené třídy

Pokud by ale přesto byl na tvé škole vysoký počet nových uchazečů, které by nebylo možné umístit do jednotlivých tříd, je další možností vytvoření třídy oddělené. 

Jak tedy sám/sama vidíš, i kdyby se na tvoji školu během prázdninových zápisů přihlásilo nespočet ukrajinských uchazečů, tebe by se toto dotknout nemělo. Nemusíš se proto obávat, že se s tvými spolužáky nesejdeš ve společné třídě. Jen vás tam třeba bude o pár víc, a ty si tak budeš moci najít nové kamarády.

Opačná situace ale může nastat, pokud už sis ve své třídě (škole) našel/našla ukrajinské kamarády během minulého pololetí. Někteří z nich se totiž mohli během prázdnin přestěhovat do jiného českého města, například z pracovních důvodů svých příbuzných, či se vrátit zpět do vlasti. 

Stejně tak to ale může být i s již zapsanými dětmi, žáky a studenty. I z toho důvodu proto zatím nelze vůbec odhadnout konkrétní počty dětí, které do škol a školek opravdu nastoupí. Nezbývá tedy nic jiného než čekat, jak se situace v nejbližších dnech vyvine.

Nicméně ty se touto situací vůbec nezneklidňuj a raději se začni těšit na spolužáky, které jsi delší dobu neviděl/a, a na to, že spolu zase prožijete mnohá dobrodružství. smiley

Komentáře k článku

TOP školy
arrow
ART & DESIGN INSTITUT
Slezská 68, Praha 3 - Vinohrady
www.adi.cz
ART & DESIGN INSTITUT
arrow
MBA institut CEMI
Mezi Vodami 639/27, Praha
www.cemi.cz
MBA institut CEMI
arrow
arrow
arrow
Chcete na tomto místě vaší školu, klikněte ZDE.
Nejbližší akce na školách
26.9.2023 - Den otevřených dveří
27.9.2023 - Den otevřených dveří
2.10.2023 - Den otevřených dveří
3.10.2023 - Den otevřených dveří
3.10.2023 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.