Mateřské školky, základní školy, střední školy, vysoké školy
V databázi se nachází více jak 9 000 škol

Zajímáš se o vědu? Jsi zvídavý/á? Zkus se ucházet o odbornou stáž!

Zajímáš se o vědu? Jsi zvídavý/á? Zkus se ucházet o odbornou stáž!Jsi studentem střední školy a toužíš poznat něco nového? Zajímáš se o některý obor hlouběji, než jen v rámci výuky? Pak právě tebe možná osloví nabídka stáží na příští rok od Akademie věd ČR.

26. 11. 2020

Jestliže patříš mezi studenty, kteří nechodí do školy jen tak beze zájmu proplouvat, ale mají o studium vážný zájem (nebo alespoň o některé z předmětů), pak máš ještě pár dní na to, abys zkusil/a využít jedinečnou šanci stát se alespoň na chvíli vědcem. A to v tom oboru, o který máš zájem, a do kterého si podáš přihlášku.

Nejen, že tak v případě, kdy budeš vybrán/a, poznáš samotné vědce při práci, ale také uvidíš vybavení jejich laboratoří, knihovny či další zajímavé odborné materiály. Zkrátka získáš jedinečnou praxi, kterou se mnoho tvých spolužáků a vrstevníků nebude moci pochlubit. A pokud třeba zatím tápeš, na jaké vysoké škole v budoucnu pokračovat, může ti tato stáž napomoci k definitivnímu rozhodnutí. Ať už kladnému, protože tě tato práce a tento obor absolutně nadchne, nebo k negativnímu, protože objevíš i záporné stránky, které tě odradí.

Co je na výběr a do kdy a jak se přihlásit?

Podstatnou informací však je, že v případě tvého zájmu už nemáš příliš mnoho času se přihlásit. Termín pro podání je jen do 30. 11. 2020, a probíhá prostřednictvím webových stránek Otevřené vědy. Zde si vybereš téma, o které máš zájem, vyplníš přihlášku a připojíš svůj motivační dopis. Ten ovšem rozhodně nepodceňuj, na jeho základě totiž budeš vybrán či nevybrán. Proto si ho klidně sepiš na nečisto a druhý den si jej znovu pročti. S odstupem času tě třeba ještě něco zajímavého napadne, nebo si opravíš to, co jsi tam formuloval/a špatně či nepřesně.

A z čeho že si můžeš například vybrat? Na výběr je samozřejmě hodně možností, a to od biologie, chemie, fyziky či techniky, až po sociologii, filozofii či historii. 

Zvolit si jich můžeš samozřejmě víc, ale v daném roce můžeš absolvovat pouze jednu z nich. 

Start a průběh stáže

Poté, co si tě některý z lektorů vybere (v tu chvíli zmizíš dalším lektorům ve výběru), zkontaktuje tě, a domluví s tebou zahájení a průběh stáže. Její harmonogram totiž určuje právě on. Doba trvání je po celý rok 2021 (včetně prázdnin), přičemž by měla být minimálně 8 hod/měsíc.

V samotný den zahájení potom nastoupíš na konkrétním pracovišti a zároveň doložíš potvrzení o řádném denním studiu. Nic dalšího kromě zápalu pro věc pak už potřebovat nebudeš. 

Povinnosti

Ještě před přihlášením je zapotřebí si uvědomit, že při této skvělé příležitosti tě nečeká jen zábava, ale budeš mít i jisté povinnosti. Mezi ty základní patří vykazování průběhu stáže pomocí Deníku studenta, účast na Veletrhu vědy či absolvování Studentské vědecké konference. A právě na té budeš prezentovat i výsledky své práce.

Z toho také vyplývá, že budeš muset v zadaném termínu odevzdat podklady pro prezentaci stáže (anotaci stáže pro odbornou porotu a prezentaci), minimálně 5 ks fotografií z průběhu stáže a evaluační dotazník.

Možná si právě teď říkáš, že to bude při běžném studiu další práce navíc. V tom máš sice pravdu, ale na druhou stranu, zkušenosti získané touto stáží a certifikát o jejím absolvování, ti později může být jedině ku prospěchu. Proto se nenech odradit těmito záležitostmi a zkus si naplno vychutnat spolupráci s odborníky z Akademie věd. Ne každý tuto příležitost dostane smiley.

Komentáře k článku

Nejbližší akce na školách
30.9.2021 - šavš run 2021
ŠKODA AUTO Vysoká škola o.p.s.
Mladá Boleslav (nebo pobočka Praha - Jižní město)
1.10.2021 - Den otevřených dveří
5.10.2021 - Den otevřených dveří
5.10.2021 - Den otevřených dveří
5.10.2021 - Den otevřených dveří
Další akce a dny otevřených dvěří ZDE.